PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej barier administracyjnych

  • PAP    25 lutego 2011 - 12:11

Zamiast ponad 200 różnych zaświadczeń, odpisów oraz wypisów, przedsiębiorca i obywatel będzie mógł sam złożyć stosowne oświadczenie. To jego prawo, ale będzie też mógł zwrócić się o wydanie zaświadczenia i je złożyć.Wszystko dzięki nowej ustawie.
Przyjęta w piątek przez Sejm ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, usprawni relacje między obywatelem, przedsiębiorcą a administracją państwową - poinformował w piątek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Ustawa wprowadza prawo do złożenia oświadczenia, zamiast obowiązku składania zaświadczeń, wymaganych do tej pory przez różne przepisy prawa.

Pawlak podkreślił na konferencji prasowej, że dzięki nowym przepisom poprawi się również sprawność w obrocie gospodarczym.

Przewodniczący sejmowej komisji "Przyjazne państwo" Adam Szejnfeld podkreślił na konferencji, że ustawa jest wyrazem zaufania państwa do obywateli. Zaznaczył, że redukuje obowiązki administracyjne oraz ogranicza koszty biurokracji przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Celem zaproponowanej przez rząd ustawy, nad którą w Sejmie pracowała komisja Przyjazne Państwo, jest ograniczenie biurokracji, zmniejszenie kosztów działalności gospodarczej, redukcja liczby zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczenie sprawozdawczości. Zmiany mają też ułatwić dostęp do wykonywania tzw. wolnych zawodów.

Ustawa przewiduje też m.in. rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża - z obecnych 10 proc. przychodów do 3 proc. - maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy, np. za stosowanie niedozwolonych praktyk, wykorzystywanie swojej pozycji rynkowej. Zmiany mają też zapewnić obecnie funkcjonującym spółdzielniom pracy możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego.

Wśród rozwiązań wprowadzonych w ustawie są m.in. przepisy pozwalające na sprzedaż i picie piwa oraz napojów o zawartości do 4,5 proc. alkoholu w wagonach restauracyjnych i barowych pociągów w komunikacji krajowej - obecnie można to robić tylko w pociągach międzynarodowych. Ustawa doprecyzowuje też zasady leasingu konsumenckiego.

Przygotowując projekt rozwiązań przyjętych w piątek przez Sejm resort gospodarki przeanalizował w sumie 209 obecnie obowiązujących ustaw. Zmiany dotyczą 96 z nich. W trzech ustawach nowe przepisy znoszą część sankcji karnych, a w 76 zastępują zaświadczenia obecnie wymagane od obywateli i przedsiębiorców - prawem do składania oświadczeń. Ustawa upraszcza przepisy 26 ustaw.

Zgodnie z analizą MG, obecnie obowiązuje 129 ustaw wprowadzających różnego typu koncesje, zezwolenia, zgody, licencje, pozwolenia i rejestry działalności regulowanej. W ustawach tych znajdują się też przepisy, które co prawda nie ograniczają działalności gospodarczej, ale przewidują licencje bądź zezwolenia na konkretne działanie - np. na wycinkę krzewów.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2011 roku. Teraz ustawa trafi do Senatu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.