Mniej biurokracji w zamówieniach publicznych

Próg prowadzenia zamówień publicznych wzrośnie z 14 do 30 tys. euro, dla instytutów naukowych będzie to do 130 tys. euro, a dla uczelni wyższych - 200 tys. euro - Sejm przyjął w piątek rządowe propozycje zmian prawa o zamówieniach publicznych.
Mniej biurokracji w zamówieniach publicznych

Dla wszystkich zamawiających przewidziano podwyższenie z 14 do 30 tys. euro progu, od którego trzeba będzie stosować ustawę o zamówieniach publicznych.

Zaproponowano też  korzystne rozwiązania dla środowisk naukowo-badawczych oraz twórczych i artystycznych, które przewidują szczególne wyłączenia z obowiązku stosowania ustawy, nawet do 200 tys. euro, dla dostaw i usług.

Obecnie przetargi rozpisuje się na wszystkie zakupy warte więcej niż 14 tys. euro, co w sektorze nauki znacznie spowalnia prowadzenie badań.

Te rozwiązania są odpowiedzią na postulat środowisk naukowych i badawczych, które domagały się mniej restrykcyjnego prawa o zamówieniach publicznych. Powinny one zwiększyć poziom innowacyjności polskiej nauki i gospodarki oraz kultury.
 
Zmiany umożliwiają np. zamawianie spektakli, koncertów bez organizowania przetargów.

Zmiany powinny zwiększyć angażowanie przez instytucje kultury światowej sławy polskich i zagranicznych twórców. W praktyce nowe rozwiązania adresowane będą do instytucji kultury, które stosując tryb zamówienia z wolnej ręki, angażują do swoich produkcji artystycznych wybitnych polskich i zagranicznych artystów.

Nowe prawo umożliwia zamawianie np. spektakli, czy koncertów, bez długotrwałych postępowań przetargowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU