PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej biurokracji w zamówieniach publicznych

  • pt    9 lutego 2014 - 18:20
Mniej biurokracji w zamówieniach publicznych

Próg prowadzenia zamówień publicznych wzrośnie z 14 do 30 tys. euro, dla instytutów naukowych będzie to do 130 tys. euro, a dla uczelni wyższych - 200 tys. euro - Sejm przyjął w piątek rządowe propozycje zmian prawa o zamówieniach publicznych.
Dla wszystkich zamawiających przewidziano podwyższenie z 14 do 30 tys. euro progu, od którego trzeba będzie stosować ustawę o zamówieniach publicznych.

Zaproponowano też  korzystne rozwiązania dla środowisk naukowo-badawczych oraz twórczych i artystycznych, które przewidują szczególne wyłączenia z obowiązku stosowania ustawy, nawet do 200 tys. euro, dla dostaw i usług.

Obecnie przetargi rozpisuje się na wszystkie zakupy warte więcej niż 14 tys. euro, co w sektorze nauki znacznie spowalnia prowadzenie badań.

Te rozwiązania są odpowiedzią na postulat środowisk naukowych i badawczych, które domagały się mniej restrykcyjnego prawa o zamówieniach publicznych. Powinny one zwiększyć poziom innowacyjności polskiej nauki i gospodarki oraz kultury.
 
Zmiany umożliwiają np. zamawianie spektakli, koncertów bez organizowania przetargów.

Zmiany powinny zwiększyć angażowanie przez instytucje kultury światowej sławy polskich i zagranicznych twórców. W praktyce nowe rozwiązania adresowane będą do instytucji kultury, które stosując tryb zamówienia z wolnej ręki, angażują do swoich produkcji artystycznych wybitnych polskich i zagranicznych artystów.

Nowe prawo umożliwia zamawianie np. spektakli, czy koncertów, bez długotrwałych postępowań przetargowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.