PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej okresowych badań lekarskich

  • PAP    30 października 2012 - 13:17
Mniej okresowych badań lekarskich

Ruch Palikota chce, by wstępne i okresowe badania lekarskie pracowników były obowiązkowe tylko w tych zawodach, które wymagają stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania pracy ze względu na bezpieczeństwo lub higienę, np. kierowcy autobusu czy kucharza.
Poseł RP Łukasz Gibała poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt noweli ustawy Kodeks pracy wprowadzający takie rozwiązanie został złożony we wtorek.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że jego celem jest „zniesienie uciążliwego dla pracowników, ale przede wszystkim kosztownego dla pracodawców, obowiązku przeprowadzania obowiązkowych badań wstępnych, okresowych i kontrolnych w przypadku tych stanowisk, których charakter w istocie nie wymaga stwierdzania braku przeciwwskazań do wykonywania pracy przez pracownika, jak choćby w przypadku zawodów, w których nie występują zagrożenia dla zdrowia pracowników bądź też niewymagających wysokiego poziomu zdrowia – np. telepraca, praca biurowa itp.”.

„Proponujemy znieść ten obowiązek dla wszystkich zawodów z wyjątkiem bardzo wąskiej listy zawodów, gdzie w grę wchodzą uciążliwe dla zdrowia warunki pracy albo kwestie higieny, albo wreszcie bezpieczeństwo osób trzecich” – tłumaczył na konferencji prasowej w Sejmie Gibała. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o zawód górnika, kierowcy autobusu, kucharza czy fryzjera.

Polityk podkreślił, że – zgodnie z obowiązującymi przepisami – każdy, kto chce rozpocząć pracę, musi wykonywać badania wstępne. Jak mówił, jest ono wykonywane na koszt pracodawcy, a później co kilka lat pracownik musi wykonywać także badania okresowe.

Polityk Ruchu zwrócił uwagę, że koszty pracy w Polsce są wysokie, co jest barierą dla rozwoju firm. Tymczasem – jak mówił – w przypadku takich zawodów jak pracownik call center czy osoba pracująca w biurze można „śmiało znieść ten zbędny biurokratyczny obowiązek i zredukować koszty pracy”.

Tym bardziej, że – jak mówił – w takich zawodach okresowe badania lekarskie są często fikcją. „Wygląda to tak, że pracownik przychodzi do lekarza i dochodzi do wywiadu, gdzie odpowiada na pytania, czy przebył jakieś choroby, czy cierpi na jakieś choroby, potem jest badanie ciśnienia i na tym to się kończy” – powiedział.

Gibała podkreślił też, że nowela Kodeksu pracy to kolejny złożony w Sejmie projekt z pakietu zaprezentowanego na kongresie małych i średnich przedsiębiorstw 13 października.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Koordynator "BYLY" OIUGZ, 2012-10-30 14:32:02

    Nareszcie madre dzialanie - oszczednosci czsu i pieniedzy no i czasu Lekarzy. Bo jak tak dalej bedzie to przy akcji 67 lat emerytura - lekarze beda TYLKO wydawali odmowy zaswiadczen, bo kto w tym wieku nie ma cisnienia,, dobrze widzi i slyszy !!! To samo zreszta winno sie zweryfikowac i zunif...ormizowac ze szkoleniami BHP !!!!  rozwiń