Mniej okresowych badań lekarskich

Ruch Palikota chce, by wstępne i okresowe badania lekarskie pracowników były obowiązkowe tylko w tych zawodach, które wymagają stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania pracy ze względu na bezpieczeństwo lub higienę, np. kierowcy autobusu czy kucharza.
Mniej okresowych badań lekarskich
Poseł RP Łukasz Gibała poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt noweli ustawy Kodeks pracy wprowadzający takie rozwiązanie został złożony we wtorek.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że jego celem jest „zniesienie uciążliwego dla pracowników, ale przede wszystkim kosztownego dla pracodawców, obowiązku przeprowadzania obowiązkowych badań wstępnych, okresowych i kontrolnych w przypadku tych stanowisk, których charakter w istocie nie wymaga stwierdzania braku przeciwwskazań do wykonywania pracy przez pracownika, jak choćby w przypadku zawodów, w których nie występują zagrożenia dla zdrowia pracowników bądź też niewymagających wysokiego poziomu zdrowia – np. telepraca, praca biurowa itp.”.

„Proponujemy znieść ten obowiązek dla wszystkich zawodów z wyjątkiem bardzo wąskiej listy zawodów, gdzie w grę wchodzą uciążliwe dla zdrowia warunki pracy albo kwestie higieny, albo wreszcie bezpieczeństwo osób trzecich” – tłumaczył na konferencji prasowej w Sejmie Gibała. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o zawód górnika, kierowcy autobusu, kucharza czy fryzjera.

Polityk podkreślił, że – zgodnie z obowiązującymi przepisami – każdy, kto chce rozpocząć pracę, musi wykonywać badania wstępne. Jak mówił, jest ono wykonywane na koszt pracodawcy, a później co kilka lat pracownik musi wykonywać także badania okresowe.

Polityk Ruchu zwrócił uwagę, że koszty pracy w Polsce są wysokie, co jest barierą dla rozwoju firm. Tymczasem – jak mówił – w przypadku takich zawodów jak pracownik call center czy osoba pracująca w biurze można „śmiało znieść ten zbędny biurokratyczny obowiązek i zredukować koszty pracy”.

Tym bardziej, że – jak mówił – w takich zawodach okresowe badania lekarskie są często fikcją. „Wygląda to tak, że pracownik przychodzi do lekarza i dochodzi do wywiadu, gdzie odpowiada na pytania, czy przebył jakieś choroby, czy cierpi na jakieś choroby, potem jest badanie ciśnienia i na tym to się kończy” – powiedział.

Gibała podkreślił też, że nowela Kodeksu pracy to kolejny złożony w Sejmie projekt z pakietu zaprezentowanego na kongresie małych i średnich przedsiębiorstw 13 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nareszcie madre dzialanie - oszczednosci czsu i pieniedzy no i czasu Lekarzy. Bo jak tak dalej bedzie to przy akcji 67 lat emerytura - lekarze beda TYLKO wydawali odmowy zaswiadczen, bo kto w tym wieku nie ma cisnienia,, dobrze widzi i slyszy !!! To samo zreszta winno sie zweryfikowac i zunif...ormizowac ze szkoleniami BHP !!!! rozwiń

Koordynator "BYLY" OIUGZ, 2012-10-30 14:32:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU