PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej opiekunów rodzin w powiatach

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    14 czerwca 2011 - 05:44
Mniej opiekunów rodzin w powiatach

Tylko rodziny zastępcze, które mają krótki staż funkcjonowania, będą obowiązkowo objęte opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Dzięki temu powiaty zaoszczędzą na ich zatrudnieniu.
Jednym z obowiązków, które na powiaty nakłada ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która czeka na podpis prezydenta, jest zatrudnianie tzw. koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Gminna rodzina zastępcza

Przepisy wskazują, że jeden koordynator może przypadać na nie więcej niż 15 rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Przeciwko ich wprowadzeniu protestowały samorządy, które wskazywały, że będą musiały ze swoich budżetów stworzyć kilka tysięcy etatów dla opiekunów rodzin zastępczych.

Czytaj też: Poprawki do ustawy o pieczy zastępczej

Jednak jedna z kilkudziesięciu poprawek Senatu, którą uwzględnili posłowie podczas głosowania nad ustawą na ostatnim posiedzeniu Sejmu, pozwoli im w pierwszych latach obowiązywania ustawy zaoszczędzić na zatrudnieniu koordynatorów.

Zgodnie z dodanym do ustawy art. 230a, w okresie trzech lat od wejścia w życie nowych przepisów (czyli od stycznia 2012 r. do grudnia 2014 r.) obowiązkowym wsparciem koordynatora będą objęte tylko te rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka, które na 31 grudnia 2011 r. nie mają trzyletniego stażu.

W tym okresie przejściowym dla rodzin z dłuższym doświadczeniem rolę koordynatora będzie pełnił organizator pieczy zastępczej, czyli pracownik powiatowego centrum pomocy rodzinie – podaje „ Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.