PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej z podatku PIT trafiło do gmin

  • PAP    6 lutego 2013 - 06:35
Mniej z podatku PIT trafiło do gmin

O 660 mln zł mniej, niż planowało Ministerstwo Finansów, w 2012 r. trafiło do gmin z podatku PIT - informuje "Rzeczpospolita".
Jak wylicza "Rz", zamiast 24 mld zł do gminnych budżetów wpłynęło niecałe 23,4 mld z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych, które zapewniają gminom 30 proc. dochodów.

Czytaj też: Spadają podatkowe dochody gmin. Szczegóły...

Ponadto od 2014 r. będzie obowiązywać nowy, indywidualny wskaźnik dopuszczalnego zadłużenia, którego przekroczenie uniemożliwi uchwalenie budżetu. I taki problem może dotknąć nawet 300 jednostek samorządu terytorialnego (gmin i powiatów).

Czy samorządom grozi krach? Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich uspokaja: ubytek 660 mln zł z PIT nie doprowadzi do masowego bankructwa gmin. Choć może się zdarzyć, że niektóre z nich znajdą się w trudnej sytuacji - zastrzega.

"Wszystko zależy od tego, czy gmina ma mądrego wójta i skarbnika, którzy nie planują budżetu wyłącznie na podstawie przesłanych z MF wskaźników, tylko sami potrafią oszacować poziom realnych dochodów" - podkreśla Porawski.

Jak dodaje, MF prognozując dochody z PIT, od samego początku istnienia samorządu - od początku lat 90., przedstawia plany na wyrost.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • skarbnik, 2013-02-06 08:56:02

    Dochody z udziałów w PIT w 2012r. były mniejsze z uwagi na zmianę przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. zmiany terminu wpłaty zaliczek za grudzień z 25 grudnia na 25 stycznia. Styczniowy udział tego roku jest dużo wyższy niż w roku ubiegłym.