PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniejsza opłata za dane

  • GK    9 lipca 2013 - 19:19
Mniejsza opłata za dane

Rząd chce obniżyć opłaty za udostępnianie danych ze zbiorów meldunkowych oraz ewidencji dowodów osobistych z 31 zł do 5 zł. Gminy stracą na tym rocznie ok. 113 280 49 zł.
Taką m.in. regulację przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości opłat za udostępnienie danych ze zbiorów meldunkowych, ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych, zbioru PESEL, ogólnokrajowej ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych oraz sposobu wnoszenia tych opłat.

Dokument zakłada obniżenie opłaty za udostępnienie danych jednostkowych z 31 zł do 5 zł na wniosek złożony w formie pisemnej lub elektronicznej. Ma to ułatwić wnioskodawcom realizację konstytucyjnego prawa do sądu. Analiza składanych wystąpień o udostępnienie danych pokazała, że dotyczą one w głównej mierze potrzeby uzyskania informacji niezbędnych do sądowego dochodzenia naruszonych praw i wolności.

- Skuteczna realizacja roszczeń uzależniona jest bowiem od dysponowania aktualnym adresem dłużnika czy też innych osób, od których mogą być dochodzone prawa. Utrzymanie dotychczasowej, wysokiej opłaty za uzyskanie danych jednostkowych z ewidencji ludności i rejestrów dowodowych, która wpływa pośrednio na koszty postępowań sądowych, stanowi utrudnienie w realizacji tego konstytucyjnego prawa - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Proponowana zmiana spowoduje zmniejszenie o 5/6 rocznych wpływów do budżetów gmin z tytułu opłat za udostępnianie danych z gminnych zbiorów meldunkowych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych. Gminne kasy zostaną uszczuplone, według szacunków Rady Ministrów, o kwotę ok. 113.280,49 zł.

Projekt zakłada też utrzymanie w niemienionej wysokości opłaty pobieranej za udostępnienie danych do celów badawczych, statystycznych lub badania opinii publicznej oraz usunięcie z nowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów z 19 listopada 2008 r. zapisów regulujących sposób ustalania opłaty za udostępnianie danych dla celów badania rynku, ponieważ aktualnie brak jest podstaw do udostępniania danych dla celów badania rynku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • sekr, 2013-07-10 08:32:04

    Jak łatwo rządowi przyjmować zmiany które innym obniżają dochody, a potem jeszcze naślą RIO na gminy żeby pogrozić paluszkiem że mało dochodów a za dużo wydatków ma gmina.