PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniejsza subwencja dla Częstochowy

  • Gazeta Wyborcza Częstochowa    7 października 2009 - 14:21

Częstochowa dostanie o ponad 1,3 mln zł mniej dotacji oświatowej. - Sama sobie winna: wasze szkoły przysłały nam nierzetelne informacje o liczbie uczniów - uważa Ministerstwo Edukacji. Tyle że równie "nierzetelnych" gmin jest w Polsce ponad 100 - donosi "Gazeta Wyborcza Częstochowa".
System informacji oświatowej, w skrócie SIO, jest - najprościej mówiąc - zamówieniem na środki finansowe składanym każdego roku do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uwzględnia on liczbę uczniów w każdej szkole i rodzaje klas - sportowe, dwujęzyczne, zintegrowane itp. Informacje na ten temat spływają do MEN-u i na tej podstawie rezerwowane są dla szkół pieniądze w budżecie państwa. Ale już w marcu tego roku subwencję dla Częstochowy uszczuplono o ponad 3,2 mln zł. To dlatego, że MEN zweryfikował swoje wcześniejsze dane i ustalił: w Częstochowie uczniów jest w rzeczywistości mniej niż zakładano, że będzie.

- Wszystko z powodu błędu w systemie informacji oświatowej - tłumaczy Magdalena Kobos, rzeczniczka Ministerstwa Finansów. - Problem w tym, że SIO nieprecyzyjnie zlicza uczniów, mnoży np. tych z klas sportowych. Wiem, że sprawa dotyczy 100 gmin w Polsce. O szczegóły proszę pytać w MEN-ie. Do nas trafia tylko jego zamówienie i na tej podstawie wypłacane są pieniądze dla szkół.

Ministerstwo Edukacji jednak niełatwo przyznaje się do błędu. Podkreśla, że ustawa nakłada na dyrektorów szkół obowiązek przekazywania rzetelnej informacji o liczbie uczniów, z uwzględnieniem tych zapisanych do klas sportowych, dwujęzycznych itp. Szkoły mają też podawać liczbę swoich wychowanków niepełnosprawnych. To wszystko ma bowiem wpływ na wysokość dotacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.