PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniejsze wpływy z podatków uderzą w samorządy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    30 września 2010 - 07:25
Mniejsze wpływy z podatków uderzą w samorządy

Wpływy z CIT będą na koniec roku niższe o 4,4 mld zł, a z PIT o 85 mln zł. To zła wiadomość dla samorządów.
Ministerstwo Finansów zakłada, że wykonanie wpływów z podatków dochodowych na koniec tego roku będzie niższe, niż określono w ustawie budżetowej. Wpływy z CIT na koniec roku mają wynieść 21,9 mld zł, czyli o 4,4 mld zł mniej, niż zakładano. Wpływy z PIT wyniosą 36 mld zł, a więc o 85 mln zł mniej. Oznacza to powiększenie i tak niemałej dziury budżetowej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Niekorzystna dla budżetu sytuacja wynika m.in. z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które zakładają, że firmy mogą rozliczać swoje straty podatkowe przez pięć kolejnych lat. Firmy konsolidują więc obecne przychody ze stratami z okresu kryzysu, co odbija się niekorzystnie na dochodach państwa, a pośrednio również na samorządach.

Na niskie wpływy z podatków dochodowych narzekają samorządy, chociaż zdaniem ekspertów w wypadku realizacji podatku dochodowego od osób fizycznych przez samorządy nie widać istotnych różnic w realizacji w stosunku do lat poprzednich.

Opóźnienia czasowe w zakresie dynamiki PIT i CIT w budżetach samorządowych w stosunku do budżetu państwa wynikają z konstrukcji udziału w tych podatkach. Z punktu widzenia samorządów ważniejsze są wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych. To, że w roku przyszłym w budżecie państwa planowany jest nadal stosunkowo niski wzrost wpływów z tytułu PIT, oznacza w najlepszej sytuacji brak wzrostu dochodów z tytułu tego podatku w samorządach. Najbardziej tę sytuację odczują powiaty – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • justin231, 2010-09-30 15:42:51

    W normalnym kraju podatki i skarb państwa to własność narodu i samorządu. W partyjnym kraju są to pieniądze dzielone na potrzeby partyjnej władzy.Te potrzeby wraz z niezwykle powiększającą się ilością władzy i jej niezwykłymi potrzebami nie mają możliwości dotarcia do kas samorządów . Nie można wię...c mieć NORMALNEGO samorządu bez wystarczającej ilości pieniędzy. Nie może wygospodarować liczna władza pieniędzy i budżetu dla olbrzymiej grupy samorządów, ale olbrzymia grupa samorządów może wygospodarować pieniądze dla licznej władzy. Takie są prawa natury, które pogwałciły partie polityczne jako władza okupująca Rząd RP, który nic bez partii urządzić nie może.  rozwiń