PARTNER PORTALU
  • BGK

Morawiecki: Powstanie jeden fundusz rozwoju. PAIiIZ, PARP, ARP, BGK, KUKE, PIR zostaną zintegrowane

  • PAP/AT    16 lutego 2016 - 18:31
Morawiecki: Powstanie jeden fundusz rozwoju. PAIiIZ, PARP, ARP, BGK, KUKE, PIR zostaną zintegrowane
Poprzez nowy fundusz - mówił Morawiecki - rząd chce "funkcjonalnie obsługiwać poszczególne obszary rozwojowe (Mateusz Morawiecki, fot.PTWP)

• Rząd chce utworzyć nowy fundusz, integrując szereg państwowych agencji i instytucji finansowych.
• PAIiIZ, PARP, ARP, BGK, KUKE, PIR zostaną zintegrowane w ten jeden fundusz rozwoju.
• Dzięki integracji, koszty pożyczania pieniędzy na rynku kapitałowym "będą na poziomie ryzyka państwa".
"Instytucje takie jak PAIiIZ, PARP, ARP, BGK, KUKE, PIR zostaną zintegrowane, aby powstał jeden fundusz rozwoju" - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, przedstawiając przyjęty przez rząd Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Rząd chce utworzyć nowy fundusz, integrując szereg państwowych agencji i instytucji finansowych. Są to: Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR).

Czytaj też: Morawiecki: Musimy tworzyć perspektywę do rozwoju miast i miasteczek zapomnianych, powiatowych

"Pracujemy nad poziomem integracji tych instytucji, czy to jest grupa, czy holding, czy będą w pełni zintegrowane. Mi przede wszystkim zależy, żeby wszystkie konie ciągnęły w jedną stronę (...) to znaczy, żeby była wymiana doświadczeń, wymiana informacji, wzmocnienie siły kapitałowej, żeby skonstruować te rozwiązanie w sposób jak najbardziej nowoczesny" - powiedział Morawiecki.

Zabieg ten ma na celu stworzenie polskiego banku rozwoju o dużym potencjale inwestycyjnym. Ma to być narzędzie realizacji polityki gospodarczej państwa, nad którym ma być sprawowany profesjonalny nadzór właścicielski.

Zakładanym efektem jest osiągnięcie takiej skali działalności, która umożliwi realizację dużych projektów. Konieczne jest bowiem sfinansowanie projektów o kluczowym znaczeniu dla rozwoju Polski. Kapitał miałby być pozyskiwany m.in. na światowych rynkach.

Według Morawieckiego dzięki integracji tych instytucji, koszty pożyczania pieniędzy na rynku kapitałowym "będą właściwie na poziomie ryzyka państwa".

Poprzez nowy fundusz - mówił Morawiecki - rząd chce "funkcjonalnie obsługiwać poszczególne obszary rozwojowe, takie jak inwestycje, infrastruktura, eksport, ekspansja za granicą, promocja firm, innowacyjność czy małe i średnie przedsiębiorstwa".

"Chodzi o podział funkcjonalny raczej niż instytucjonalny" - mówił, zapowiadając, że nowa instytucja będzie "skoncentrowana na celu".

Jak dodał Morawiecki, 80 proc. polskiego eksportu trafia na rynki unijne, ale długofalowym interesem jest także podbój "reszty świata".

"Mamy w związku z tym we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych intencję wzmocnienia naszej obecności w wielu krajach" - zapowiedział

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Memo, 2016-02-18 18:31:28

    Ale się tego na mnożyło! Pan Morawiecki dobrze sobie poczyna oby był równie dobrze zapisany w historii i skuteczny jak Pan Grabski
  • Starsza, 2016-02-17 14:56:17

    Szkoda, że nie możemy na peryferiach w małej gminnej wsi mieć ani kanalizacji ani światłowodów i dlatego nie ma drogi ludzkiej.