PARTNER PORTALU
 • BGK

Morawiecki: Udział samorządów w podatkach to "kwadratura koła"

 • PAP    5 sierpnia 2016 - 19:16
Morawiecki: Udział samorządów w podatkach to "kwadratura koła"
(Fot. Marek Mytnik /Creative Commons)

Warto poddać pod dyskusję, w ramach trwających konsultacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, kwestię obecnego przyporządkowania udziału samorządów w podatku CIT, według miejsca rejestracji głównej siedziby spółki – ocenił w Opolu wicepremier Mateusz Morawiecki.
Obowiązujący sposób przyporządkowania udziału w CIT nazwał "nieekwiwalentnością".

Wicepremier, minister rozwoju spotkał się w piątek m.in. z opolskimi samorządowcami i przedsiębiorcami. Przedstawił im założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Odnosząc się do zawartych tam postulatów decentralizacji, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski mówił w trakcie spotkania, że jest ona potrzebna również w zakresie podatkowym.

"Wzmocnienie podatkowe samorządów jest istotne. W zeszłym roku dyskutowaliśmy w regionie o statystyce, która mówi, że miliard złotych w podatku CIT wypracowują firmy, które mają swoje oddziały bądź siedziby na terenie woj. opolskiego, ale w budżecie województwa zostaje z tego 60 mln zł" - wskazał prezydent Opola.

Czytaj też: Podatek CIT: udziały JST za rok 2015

"To drastyczna dysproporcja i trzeba tu dobrej, rozsądnej polityki rządowej, która będzie jednak potrafiła dedykować, czy zostawiać podatki w tym miejscu, w którym one rzeczywiście są tworzone przez pracę" - ocenił Wiśniewski.

Odpowiadając mu, Morawiecki przypomniał, że udział w podatku CIT trafia do samorządów według miejsca rejestracji głównej siedziby spółki.

"W modelu rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnym te spółki rejestrowały się we Wrocławiu, Katowicach, najbardziej w Warszawie. Więc warto, żeby to poddać też pod konsultacje w ramach tej strategii, bo ja będę miał też politycznie większy mandat, żeby przedyskutować to na jak największym forum" - ocenił wicepremier.

Czytaj też: Aglomeracje czy średnie miasta – jedne i drugie potrzebują wsparcia, tylko jakiego?

"Jest to swego rodzaju nieekwiwalentność. Firmy pozyskują dochody z mieszkańców tego województwa, ale województwo nie jest beneficjentem tych przychodów poprzez udział w podatku CIT w proporcjonalny sposób" - dodał minister rozwoju.

Później dopytywany podczas briefingu w Opolu o możliwość zwiększenia udziału samorządów w podatkach, Morawiecki zaznaczył, że "trzeba tę kwadraturę koła rozwiązywać ostrożnie".

"Przekazanie więcej środków do samorządów oznacza mniej środków w budżecie centralnym. Więc dziś nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie" - dodał wicepremier. "Tylko lepszy i zdrowszy wzrost gospodarczy - zdrowszy to taki, który generuje więcej podatków - przełoży się na większe wpływy do samorządów lokalnych" - podkreślił.

Na późniejszym briefingu, pytany o kwestię uszczelnienia systemu podatkowego, Morawiecki przytoczył dane, z których wynika m.in., że osiem lat temu do budżetu państwa wpływały 33 mld zł z tytułu podatków od firm. Obecnie jest to 26 mld zł, mimo że przychody firm wzrosły o 100 proc., a zyski firm - o 70 proc.

"Jest wielkie, gigantyczne omijanie podatków, są optymalizacje podatkowe, używanie Cypru jako miejsca rozliczeń, innych rajów podatkowych czy schematów prawniczych, których bardzo nie pochwalam, ale niestety one są na granicy prawa" - zaznaczył wicepremier.

"W tym też kontekście chcę powiedzieć, że szanuję przedsiębiorców, którzy uczciwie pracują, płacą podatki i czasami wolę przedsiębiorcę zagranicznego, który tu płaci podatki, ma swoje badania, rozwój i uczciwie płaci pracownikom, niż przedsiębiorcę tzw. polskiego, który ucieka z podatkami za granicę, a pracownikom płaci na umowach śmieciowych" - zadeklarował.

Zaznaczył również, że bardzo ważna w tym kontekście jest kwestia podatku VAT, którego ubytek Komisja Europejska szacuje na kwotę 40-60 mld zł. "Więc zadanie pod tytułem lepsza praca urzędów skarbowych to jedno z głównych zadań gospodarczych i politycznych naszego rządu" - podkreślił Morawiecki. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Karwin, 2016-08-10 18:58:10

  Udział samorządów w CIT jest rozdzielany proporcjonalnie do ilości osób zatrudnianych przez firmę w swoich zakładach. Te dane powinny być wpisane do formularzy podatkowych składanych w Urzędach Skarbowych. Tak jest od lat, chociaż zapewne nikt tego nie kontroluje. Pan wicepremier chce wyłamywać otwa...rte drzwi.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-08-09 09:22:20

  Ciągle czekamy na diagnozę prowadzącą do sensownych projektów, do systemu prostych płaconych w Polsce podatków. Z jednej strony jest potrzebna gospodarcza decentralizacja, ale skoro rząd nie może sobie poradzić z egzekwowaniem płacenia podatków, to marszałek...co zrobi? Niepokoi tracenie czasu na ro...zmowy o dyfuzjach, czyli tracenie energii i środków na zatrzymywanie Wisły kijem. Nie trzeba osłabiać mocnych, a trzeba wszystkich wzmacniać mądrą polityką (nie nakazowo - rozdzielczą), centralną i lokalną. W jaki sposób wzmacniać gospodarczy rozwój? Nie jest to pytanie do pojedynczego człowieka.  rozwiń
 • ..., 2016-08-06 08:14:28

  Do sas: Mateusz Morawiecki ubolewa nad tym, że w ogóle jest jakiś lobbing samorządowy i nie ukrywa, że najbardziej bliskie są mu wielkie korporacje bo wyznaczają wielkie marże, prawie frankowe... odpady.net.pl/2016/04/05/12988/