PARTNER PORTALU
 • BGK

Morawiecki, wyższa kwota wolna od podatku od nowego roku

 • pt/pap    25 listopada 2016 - 09:35
Morawiecki, wyższa kwota wolna od podatku od nowego roku
Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Katowicach (fot.PTWP)

Chcemy do końca listopada zakończyć proces legislacyjny związany z wprowadzeniem od 1 stycznia 2017 r. wyższej kwoty wolnej od podatku - oświadczył wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Morawiecki pytany o to, jakie są szanse, że zmiana kwoty wolnej od podatku zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2017 r., odpowiedział: "Na tym polega cała łamigłówka budżetowa żebyśmy tak to wszystko ułożyli, aby ona była jak najszybciej dostępna, czyli od 1 stycznia 2017 r. Formalnie jest to oczywiście możliwie, musimy zakończyć proces legislacyjny do końca listopada i to chcemy zrobić" - mówił w programie III Polskiego Radia Morawiecki.

"Bo zależy nam na tym żeby te rodziny naprawdę żyjące w biedzie, dla których kostka prawdziwego masła jest czymś bardzo ciężko osiągalnym albo nie osiągalnym, żeby one w ogóle nie płaciły podatku" - dodał.

Wyjaśnił, że w przypadku kwoty wolnej "chcemy zrobić tak, aby dla najuboższych blisko 3 mln osób, ale takich naprawdę rodzin, które przeliczają 50 zł na liczbę bochenków chleba, a nie na jeden lunch, dla tych w ogóle nie byłoby podatku".

"I potem do poziomu ok. 11 tys. - czy 11 tys. zł dzisiaj założyliśmy w projekcie, który analizujemy - kwota wolna ma być spadająca do poziomu dzisiejszego(...). I potem dla około 20 mln podatników się to nie zmienia" - dodał.

Wicepremier wskazał, że przy rocznych zarobkach 127-130 tys. zł rocznie kwota wolna od podatku "kończyłaby się". "Jest jeszcze jeden taki próg troszeczkę niewidoczny, bo on nie jest nazywany progiem podatkowym, a on jest właściwie najważniejszy, to jest próg ok. 127-130 tys. zł, od którego progu rocznie ludzie lepiej zarabiający nie płacą składki na ZUS i z tego wynika, że dużo mniejszą płacą daninę ogółem. I związku z tym w tym momencie kończyłaby się kwota wolna" - powiedział Morawiecki.

Kilkanaście dni temu Sejm uchwalił ustawę wydłużającą do 1 stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolną od podatku (ok. 3 tys. zł rocznie). Nowela była odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku. Ustawą w przyszłym tygodniu ma się zająć Senat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • michal, 2016-11-26 19:56:53

  dlaczego ci co nigdy nie shańbili sie pracą dostają 500 zł to chore. w innym kraju ludzie sa traktowani równo, tylko u nas nikt nie dba o tych co łożą na wszystkich darmozjadów. ten rząd musi odejść ani jeden właścciel polskiej małej firmy nie zagłosuje na pis
 • margo, 2016-11-26 19:53:36

  to bzdura panie prowadzę małą firmę , ale sprzedaży mam 14ooo tys miesiećznie, płacę bajońskie podatki, i tyle zysku co w pysku. człowieku zastanów się bo niedługo każdy zamknie firmę i z czego dacie pijakom? darmozjadom? my pracujemy od rana do wieczora, ale jak zamknę firmę, bo już przez 13 zł ...na godzine 2 firmy zerwały z nami kontrakt ustawię się po 500 i zasiłek. na tym wam zależy ludzie. dajcie żyć polskim firmom . rodzimym. kto mi wyrówna straty???????????????? pani szydło? czy pan?  rozwiń
 • Stan, 2016-11-25 16:53:48

  Trudno uwierzyć w kolejną już propozycję kwoty wolnej od podatku złożonej od obecnej ekipy rządzącej. 3091 zł - tyle wynosi obecnie w Polsce kwota wolna od podatku. Od siedmiu lat ta kwota nie wzrosła ani o złotówkę. Parlamentarzyści uchwalili ją sobie w wysokości przeszło 30000 zł.Jest to haniebne ...i skandaliczne ze strony ludzi,którzy są na utrzymaniu i usługach społeczeństwa.Parlamentarzyści oprócz wysokiej kwoty wolnej od podatku posiadają liczne finansowe przywileje.Pomimo szumnych przedwyborczych zapowiedzi o bardzo szybkim podniesieniu tej rażąco niskiej kwocie z obecnej 3091 zł do 8000 zł., niedawno Sejm uchwalił ustawę wydłużającą do 1 stycznia 2018 roku. Pozostaje nam Polakom wyjść na ulice i domagać się zlikwidowania przywilejów ludziom z tzw. grupy trzymającej władzę.  rozwiń