PARTNER PORTALU
  • BGK

Może być dwóch kierowników urzędu stanu cywilnego

  • bad    27 sierpnia 2015 - 18:38
Może być dwóch kierowników urzędu stanu cywilnego

Urząd stanu cywilnego może mieć dwóch kierowników. Fot. usc.um.warszawa.pl

Wójt nie traci możliwości dokonywania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego, jeżeli na stanowisku kierownika USC zatrudni inną osobę.
Kierownikiem urzędu stanu cywilnego jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W przypadku gmin liczących więcej niż 50 tysięcy mieszkańców, obligatoryjne innej osoby na stanowisku kierownika urzędu jest zatrudnienie. W przypadku gmin mniejszych niż 50 tys. osób, zatrudnienie innej osoby na stanowisku kierownika jest fakultatywne.

Czy wójt w małej gminie może udzielać ślubów?

W małych gminach powstaje pytanie, czy w razie zatrudnienia kierownika USC wójt nadal może dokonywać czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego, np. udzielać ślubów.

Czytaj też: Jak działają urzędy stanu cywilnego po zmianach z 1 marca?

Dr Maria Karcz-Kaczmarek z Uniwersytetu Łódzkiego odwołuje się do doktryny oraz orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Zgodnie z nim zatrudnienie pracownika na stanowisku kierownika USC nie powoduje utraty przez wójta możliwości dokonywania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego.

Od 1 stycznia 2012 roku kierownik usc może być zatrudniony tylko na podstawie umowy o pracę.

Warto dodać, że kierownik urzędu stanu cywilnego jest pracownikiem samorządowym, do którego stosuje się ustawę o pracownikach samorządowych. Nabór na to stanowisko musi wobec tego nosić charakter otwarty i konkurencyjny, jak również musi zostać bezwzględnie poprzedzony przeprowadzeniem konkursu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.