PARTNER PORTALU
  • BGK

Można jeszcze głosować na projekty do stołecznego budżetu

  • PAP    28 czerwca 2014 - 12:00
Można jeszcze głosować na projekty do stołecznego budżetu

Jeszcze przez trzy dni można głosować na projekty zgłoszone przez warszawiaków do budżetu obywatelskiego. Dotychczas zrobiło to ponad 76 tys. mieszkańców stolicy. Głosowanie ma zakończyć się w poniedziałek.
Najwięcej głosów oddano na Mokotowie - ponad 13 tys. Na drugim miejscu jest Ursynów - ponad 9 tys., a na trzecim Praga Południe - ponad 6 tys. Najmniejsza liczba głosujących jest w Wesołej i Rembertowie - niecały tysiąc. Ponad 70 tys. głosów zostało oddanych drogą elektroniczną.

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - decydują oni, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów.

Projekty, które mają być w Warszawie zrealizowane w 2015 r., można było zgłaszać do 10 marca. Wpłynęło ich ponad 2,2 tys. - najwięcej na Mokotowie - 333, a najmniej w Wesołej - 42. Do etapu głosowania, złożone z mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych i urzędników, dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego zakwalifikowały 1390 z nich.

Na realizację projektów, które wybiorą mieszkańcy, stołeczny samorząd przeznaczy ponad 26,2 mln zł
(ok. 0,18 proc. zaplanowanych na br. wszystkich wydatków miasta).

Wśród projektów są zarówno takie, które dotyczą miejskiej infrastruktury, np. budowy ścieżek rowerowych czy wymiany latarni, jak i tzw. miękkie, dotyczące organizacji pikników rodzinnych czy też organizowania zajęć języka angielskiego dla mieszkańców.

W Śródmieściu swój głos można oddać np. na budowę dwóch wind na moście Poniatowskiego (koszt to ponad 2 mln zł), wytyczenie przejścia dla pieszych przez ul. Marszałkowską na wysokości Ogrodu Saskiego (1,5 mln zł), ustawienie kolejnych ławek wokół Muzeum Historii Żydów Polskich (30 tys. zł) i budowę ogrodzonego wybiegu dla psów przy ul. Dobrej (36 tys. zł). Na liście w tej dzielnicy są też zajęcia umuzykalniające dla dzieci (41,5 tys. zł) i ruchowe dla seniorów (20,1 tys. zł), czy nakręcenie filmu promującego dzielnicę (80 tys. zł).

W innych dzielnicach można głosować m.in. na budowę miejsc postojowych dla samochodów, ścieżek rowerowych, boisk, kortów tenisowych, siłowni plenerowych, placów zabaw i sygnalizacji świetlnej. Można też poprzeć renowację terenów zieleni i plaży nad Wisłą, ustawienie fotoradarów, rozbudowę systemu monitoringu miejskiego, stworzenie bezpłatnej sieci wi-fi dla mieszkańców, czy organizację wystaw plenerowych i teatrzyków kukiełkowych.

Jeden z projektów przewiduje stworzenie za 30 tys. zł systemu audio- i wideoprzewodników dla warszawskiego zoo, a kolejny - rewitalizację "wizytówki i symbolu Pragi", czyli widocznego od strony Al. Solidarności wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych. W różnych dzielnicach można też poprzeć budowę budek dla pożytecznych owadów zapylających.

Na Bemowie mieszkańcy będą mogli oddać głos na budowę mieszkalnych kontenerów na obrzeżach dzielnicy, w których "swoje mieszkania mogłyby wynająć osoby, które nie płacą czynszu za lokale, w których dziś mieszkają".

Głosowanie, w którym zostaną wybrane projekty do realizacji, trwa do poniedziałku. Przed zagłosowaniem trzeba wybrać tylko jedną dzielnicę, w której chce się oddać głos. Na Białołęce, Ochocie i Woli wybiera się też konkretny obszar dzielnicy. Wybrana dzielnica nie musi być tą, w której się mieszka.

Każdy mieszkaniec może zagłosować maksymalnie na pięć projektów (na Białołęce, Ochocie i Woli na 10 - pięć ogólnodzielnicowych i pięć z wybranego obszaru).

Głos będzie można oddać przez internet - na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl. Można to zrobić także w wersji papierowej - przychodząc do wybranego urzędu dzielnicy i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania lub też listownie. Kartę do głosowania można pobrać ze stron internetowych dzielnic lub w wydziałach obsługi mieszkańców tych urzędów.

Każdy mieszkaniec Warszawy może oddać głos tylko raz. Jeśli zrobi to np. przez internet i osobiście, jego głosy zostaną uznane za nieważne.

Głosować mogą tylko osoby mieszkające w Warszawie, ale nie muszą być one w stolicy zameldowane. Głos mogą oddać także osoby niepełnoletnie, jednak by to zrobić, muszą mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Głos mogą oddać także mieszkający w Warszawie cudzoziemcy. Wcześniej muszą jednak okazać pracownikowi wydziału obsługi mieszkańców wybranego urzędu dzielnicy ważny dokument podróży, wydany przez państwo, którego są obywatelami.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.