PARTNER PORTALU
  • BGK

Można już zgłaszać oferty do Centrum Technologicznego w Kielcach

  • PAP    11 kwietnia 2012 - 15:43
Można już zgłaszać oferty do Centrum Technologicznego w Kielcach

Centrum Technologiczne z halą produkcyjną, laboratorium i uzbrojonymi terenami inwestycyjnymi powstało w Kieleckim Parku Technologicznym. Inwestorzy zainteresowani działalnością na tym terenie mogą już zgłaszać swoje oferty.
Jak poinformował na konferencji prasowej w środę dyrektor Parku Technologicznego Szymon Mazurkiewicz, jest już budynek produkcyjno-laboratoryjny Centrum, w którym może znaleźć siedzibę osiem firm i wielofunkcyjna hala produkcyjna o powierzchni 8 tys. m kw. Trzecim elementem przedsięwzięcia są uzbrojone tereny inwestycyjne o pow. 7 ha. Są to działki, które miasto wkrótce wystawi na sprzedaż z przeznaczeniem na rozpoczęcie tam działalności usługowo-produkcyjnej.

Centrum Technologiczne zostanie otwarte 24 maja, ale już w środę rozpoczęto procedurę "zasiedlania" pomieszczeń. Zgodnie z uchwałą rady miasta wybór najemców będzie się odbywał na zasadzie przetargu. Aby osiągnąć większe korzyści społeczno-gospodarcze, w postępowaniu oceniana będzie nie tylko wielkość proponowanej stawki czynszu, ale także planowany przez kandydującą firmę poziom zatrudnienia, wielkość nakładów i innowacyjność przedsięwzięcia.

Mazurkiewicz zaznaczył, że przewidziano przyznanie preferencyjnych stawek najmu dla podmiotów działających na rynku polskim nie dłużej niż pięć lat. Przykładowo średniej wielkości przedsiębiorstwo w pierwszym roku funkcjonowania zapłaci 50 proc. stawki zaproponowanej w postępowaniu przetargowym, w drugim 70 proc., a dopiero w trzecim roku - 100 proc.

- Myślę, że te korzyści finansowe zostaną wzięte pod uwagę, i kapitał zewnętrzny zainteresuje się ofertą Kielc (zabierz głos/oceń prezydenta) - oznajmił Mazurkiewicz.

Dodatkowe korzyści wynikają z tego - podkreślił dyrektor - że teren Kieleckiego Parku Technologicznego dwa lata temu wszedł w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", co znaczy, że firmy, które tu rozpoczną działalność, będą mogły skorzystać z przywilejów podatkowych.

Według prezesa SSE "Starachowice" Cezarego Tkaczyka, tereny w Kielcach są dobrze i bardzo dobrze przygotowane. Zadeklarował on wsparcie dla władz miasta w pozyskiwaniu kolejnych obszarów pod potrzeby nie tylko nowych, ale też już działających inwestorów. "Z doświadczeń Strefy wynika, że nie tylko należy zabiegać o nowych, ale także dbać o tych inwestorów, którzy już na naszym terenie są" - dodał Tkaczyk.

Budowa infrastruktury Kieleckiego Parku Technologicznego kosztowała 85 mln zł, a 91 proc. tej kwoty pochodziło z unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W listopadzie uruchomiono pierwszy element Parku, czyli Inkubator Przedsiębiorczości, ukierunkowany na wspieranie przedsiębiorczości akademickiej. Swoje miejsce znalazło tam już ponad 40 firm założonych przez osoby wywodzące się z Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.