PARTNER PORTALU
  • BGK

Można oddać głos na projekty do stołecznego budżetu

  • PAP    20 czerwca 2014 - 10:47
Można oddać głos na projekty do stołecznego budżetu

Do końca czerwca będzie można oddać głos na zgłoszone przez warszawiaków projekty do budżetu obywatelskiego. W sumie jest ich 1390. Aby zagłosować, nie trzeba być zameldowanym w stolicy, ani pełnoletnim. Zwycięskie projekty będą realizowane w 2015 r.
Budżet obywatelski (partycypacyjny) to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - decydują oni, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów.

Projekty, które mają być w Warszawie zrealizowane w 2015 r., można było zgłaszać do 10 marca. Wpłynęło ich ponad 2,2 tys. - najwięcej na Mokotowie - 333, a najmniej w Wesołej - 42.

Do etapu głosowania złożone z mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych i urzędników dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego zakwalifikowały 1390 projektów. Łącznie na realizację tych, które wybiorą mieszkańcy, miasto przeznaczy ponad 26,2 mln zł (ok. 0,18 proc. zaplanowanych na br. wszystkich wydatków miasta).

Wśród projektów są zarówno takie, które dotyczą miejskiej infrastruktury, np. budowy ścieżek rowerowych czy wymiany latarni, jak i tzw. miękkie, dotyczące organizacji pikników rodzinnych czy też organizowania zajęć języka angielskiego dla mieszkańców.

W Śródmieściu swój głos można oddać np. na budowę dwóch wind na moście Poniatowskiego (koszt to ponad 2 mln zł), wytyczenie przejścia dla pieszych przez ul. Marszałkowską na wysokości Ogrodu Saskiego (1,5 mln zł), ustawienie kolejnych ławek wokół Muzeum Historii Żydów Polskich (30 tys. zł) i budowę ogrodzonego wybiegu dla psów przy ul. Dobrej (36 tys. zł). Na liście w tej dzielnicy są też zajęcia umuzykalniające dla dzieci (41,5 tys. zł) i ruchowe dla seniorów (20,1 tys. zł), czy nakręcenie filmu promującego dzielnicę (80 tys. zł).

Czytaj też:  EEC: Budżet obywatelski antagonizuje obywateli

W innych dzielnicach można głosować m.in. na budowę miejsc postojowych dla samochodów, ścieżek rowerowych, boisk, kortów tenisowych, siłowni plenerowych, placów zabaw i sygnalizacji świetlnej. Można też poprzeć renowację terenów zieleni i plaży nad Wisłą, ustawienie fotoradarów, rozbudowę systemu monitoringu miejskiego, stworzenie bezpłatnej sieci wi-fi dla mieszkańców, czy organizację wystaw plenerowych i teatrzyków kukiełkowych.

Jeden z projektów przewiduje stworzenie za 30 tys. zł systemu audio- i wideoprzewodników dla warszawskiego zoo, a kolejny - rewitalizację "wizytówki i symbolu Pragi", czyli widocznego od strony Al. Solidarności wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych. W różnych dzielnicach można też poprzeć budowę budek dla pożytecznych owadów zapylających.

Na Bemowie mieszkańcy będą mogli oddać głos na budowę mieszkalnych kontenerów na obrzeżach dzielnicy, w których "swoje mieszkania mogłyby wynająć osoby, które nie płacą czynszu za lokale, w których dziś mieszkają".

Do etapu głosowania został zakwalifikowany też audyt w śródmiejskim Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami. Według wnioskodawców ma to być "kontrola pod kątem wykorzystania potencjału lokalowego dzielnicy oraz uzyskania przychodów z tytułu najmu lokali użytkowych". Jej przewidywany koszt to 80 tys. zł. Analogiczny projekt zgłoszono na Pradze-Północ.KOMENTARZE (1)

  • obywatel gminy, 2014-06-20 14:18:37

    Kto ludziom lasuje mózg? Co jest budżet obywatelski- (jakieś tęczowe podejście)? Czy reszta wydatków budżetu to budżet osobisty prezydenta i radnych? Czy błąd statystyczny wartości budżetu jest tą kwotą "budżetu obywatelskiego"? Nie dajmy się ogłupić- cała wartość dochodów jest obywatelska... to i wydatki muszą być takie jakie nakłada prawo i potrzeby wspólnoty samorządowej. Należy przywrócić samorządność obywateli i ukrucić głupawe polityki w stylu "budżet obywatelski" czy "karta dużej rodziny", itp. Zacznijmy rozróżniać sprawy pierwszorzędne od drugorzędnych i całkowicie poślednich. Nie dajmy się jako obywatele sprowadzić na margines przez angażowanie się w "śmieciowe inicjatywy" i poprzez wybory doprowadźmy do właściwych proporcji wpływu obywateli na kształt samorządu.  rozwiń