PARTNER PORTALU
  • BGK

Można się ubiegać o granty na odbudowę zniszczonych przez powódź mieszkań

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    10 sierpnia 2010 - 07:06

Samorządy, które w czasie wiosennych powodzi utraciły znaczną część mieszkań, mogą liczyć nawet na 50 proc. zwrotu kosztów inwestycji związanych z ich odbudową.
Od 6 sierpnia obowiązują nowe procedury, dzięki którym gminy mogą się ubiegać o wyższe granty na pokrycie części kosztów budowy mieszkań przeznaczonych na wynajem dla powodzian – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dodatkowe kryteria oceny wniosków wprowadziła podpisana 29 lipca 2009 r. przez ministra infrastruktury nowelizacja rozporządzenia w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie lokali socjalnych. Zmienia ona przede wszystkim zakres informacji, jakie powinien zawierać wniosek o udzielnie finansowego wsparcia za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.

Poszkodowana gmina, która zechce dostać wyższe wsparcie, będzie musiała złożyć specjalne oświadczenie o tym, że została dotknięta skutkami powodzi w maju i czerwcu tego roku, a także wskazać liczbę mieszkań zniszczonych lub uszkodzonych w jej wyniku.

Gmina, która zamierza wybudować nowe budynki komunalne w ramach dodatkowych pieniędzy, będzie musiała także wyraźnie wskazać, ile z tworzonych mieszkań będzie przeznaczonych na wynajem dla powodzian.

Do wniosku musi być również obowiązkowo dołączony wykaz lokali mieszkalnych, których uszkodzenie lub zniszczenie powoduje ubieganie się gminy o udzielenie wsparcia finansowego.

W wypadku inwestycji popowodziowych zwiększono maksymalne dofinansowanie kosztów przedsięwzięcia z 30-40 proc. do 30-50 proc. Jego suma będzie zależała od rozmiaru zniszczeń i udziału lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób, które utraciły swoje nieruchomości w wyniku powodzi – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.