PARTNER PORTALU
  • BGK

MRG w obwodzie kaliningradzkim: PSL chce specjalnej uchwały Sejmu

  • aw/PAP    9 grudnia 2016 - 14:55
MRG w obwodzie kaliningradzkim: PSL chce specjalnej uchwały Sejmu
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (fot.:twitter.com/nowePSL)

• Posłowie PSL złożyli w Sejmie projekt uchwały wzywającej polski rząd do przywrócenia małego ruchu granicznego z Rosją w obwodzie kaliningradzkim.
• Na blokadzie ruchu tracą województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie - argumentują ludowcy.
Przepisy międzyrządowych umów o MRG zostały zawieszone 4 lipca w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży, ruchu z obwodem kaliningradzkim nie wznowiono.

Na piątkowej (9 grudnia) konferencji prasowej w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o złożeniu projektu uchwały w tej sprawie; wezwał pozostałe kluby, by go poparły.

"Tracą na tej blokadzie województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie, relacje między Polską a Rosja, a obwodem Kaliningradzkim. Na rosyjskich stołach nie ma polskiego jedzenia, tylko w zamian są rakiety Iskander przy granicy z Polską. To jest wątpliwy sukces działań rządu PiS" - podkreślił szef PSL.

Czytaj też: Dla Warmii i Mazur mały ruch graniczny z Rosją jest ważny

"Rozumieliśmy wstrzymanie tego ruchu na czas Światowych Dni Młodzieży, ale dzisiaj trzeba uruchomić na nowo relacje gospodarcze; to jest szansa na tysiące miejsc pracy, na rozwój gospodarczy szczególnie tych regionów, w których o pracę jest wciąż ciężko, bo stopa bezrobocia np. w województwie warmińsko-mazurskim jest wysoka" - zauważył polityk

W projekcie PSL przypomniało, że mały ruch graniczny między Polską a Rosją odbywał się od lipca 2012 r. oraz, że obejmował 7 powiatów województwa pomorskiego i 13 powiatów województwa mazursko-warmińskiego. Podkreślono, że współpracę i wymianę gospodarczą obie strony oceniały pozytywnie.

PSL w projekcie zapisało, że powody zawieszenia są "enigmatycznie tłumaczone względami bezpieczeństwa". "Rząd RP nie informuje polskiego społeczeństwa jakiego rodzaju zagrożenia niesie powrót do stanu sprzed 4 lipca 2016 r." - podkreślono w projekcie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • drohobycz1930, 2016-12-12 13:28:19

    Prusy Wschodnie wg. traktatu w Jałcie zostały przydzielone Polsce wg. linii Kurzona. W Poczdamie przy okresowym podziale stref wraz ze wschodnią częścią Niemiec przypadły pod okresową administrację Sowietów. Wraz z utworzeniem NRF i NRD, winne wrócić do Polski. Stworzenie obwodu kaliningradzkiego b...yło nielegalne ze zmianą Królewca na Kaliningrad(Kalinin katyński zbrodniarz).Utrzymywanie tego stanu rzeczy jest prowokacją wobec Polski. P.Kamysz posługuje się fałszowaniem historii. PSL utworzył St. Mikołajczyk a ZSL(koalicjant PPR i PZPR) ukradł nazwę swego stronnictwa.  rozwiń