PARTNER PORTALU
  • BGK

MS: jest projekt ustawy o komisji ds. kontrowersyjnych reprywatyzacji

  • pt/pap    22 listopada 2016 - 12:02
MS: jest projekt ustawy o komisji ds. kontrowersyjnych reprywatyzacji
Komisja może stwierdzić, że wskutek wydania decyzji reprywatyzacyjnej wyrządzono szkodę gminie lub Skarbowi Państwa (fot.pixabay)

9-osobowa komisja, kierowana przez wiceministra sprawiedliwości lub SWiA, zbada kontrowersyjne przypadki decyzji reprywatyzacyjnych w stolicy - głosi przygotowany w resorcie sprawiedliwości projekt ustawy, .
W projekcie ustawy "o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa" zapisano, że powołana ustawą komisja ma być "organem administracji publicznej stojącym na straży interesu publicznego".

W jej skład wejdzie przewodniczący (w randze wiceministra sprawiedliwości lub spraw wewnętrznych i administracji), powoływany i odwoływany przez premiera na wniosek ministra sprawiedliwości, złożony w porozumieniu z MSWiA oraz 8 członków (prawników o nieposzlakowanej opinii) powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Regulamin komisji określi MS.

Ustawa miałaby wejść w życie 30 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Przed Komisję mają się stawiać świadkowie i biegli (niestawiennictwo ma być karane grzywną do 3 tys. zł). Ostateczna decyzja Komisji, wydana po jawnej rozprawie, zawierająca odmienne rozstrzygnięcie niż uchylona decyzja reprywatyzacyjna, miałaby stanowić podstawę wznowienia postępowania cywilnego o zapłatę odszkodowania lub dotyczącego zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Ma też być podstawą wykreślenia z księgi wieczystej wpisu dokonanego na podstawie uchylonej decyzji lub na podstawie aktu notarialnego sporządzonego w uwzględnieniu uchylonej decyzji.

Komisja może stwierdzić, że wskutek wydania decyzji reprywatyzacyjnej wyrządzono szkodę gminie lub Skarbowi Państwa przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej.

Będzie to stanowić podstawę odpowiedzialności urzędnika działającego jako organ administracji publicznej, na podstawie ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Komisja doręcza takie decyzje właściwemu prokuratorowi okręgowemu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • EWA, 2016-11-22 13:05:23

    mam tylko nadzieje, ze prokuratorzy sa NOWO POWOLANI!!!!!!!! ja juz szykuje dokumenty w sprawie nieruchomosci warszawskiej nieruchomosci na Mokotowie - pod warunkiem, ze nie beda podlegaly tzw. przedawnieniu - bo urzednicy celowo prowadzili sprawe ponad mozliwosc uniewaznienia tych przestepczych os...zukanczych czynnosci!!!!!!!!!!!!!!! brzmi pieknie - tylko jak bedzie w praktyce? oby nie nowy przekret!!!!!!!  rozwiń