MSW bez A

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 29-04-2010
  • drukuj
Platforma Obywatelska chce likwidacji resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Według ustaleń „Dziennika Gazety Prawnej” pierwsze konsultacje w Sejmie wskazują na to, że nie będzie kłopotu z akceptacją tej reformy przez wszystkie siły polityczne.

Za bezpieczeństwo państwa konstytucyjnie ma odpowiadać minister spraw wewnętrznych. Pod jego nadzorem powinny ię znaleźć wszystkie służby. Poza policją, Strażą Graniczną, Strażą Pożarną i Biurem Ochrony Rządu także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – dziś formalnie podporządkowana premierowi.

Z kolei wojewodowie i administracja państwowa powinni znaleźć się w gestii premiera. Albo w Głównym Urzędzie Administracji Publicznej, albo w resorcie rozwoju regionalnego. Co z pozostałymi służbami?

Agencja Wywiadu mogłaby znaleźć się albo w strukturze MSZ, albo pozostać pod nadzorem premiera. Centralne Biuro Antykorupcyjne również – pod nadzorem premiera bądź zintegrowane z generalnym inspektorem informacji finansowej i Wywiadem Skarbowym, podlegającymi ministrowi finansów.

W nowej formule CBA zajmowałoby się nie tylko pracą operacyjną i prowokacjami, ale też przygotowywaniem analiz i raportów o stanie bezpieczeństwa gospodarczego państwa – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU