PARTNER PORTALU
  • BGK
.pl/images/2017/icons/mail2.png" alt="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

MSW bez A

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    29 kwietnia 2010 - 07:55

Platforma Obywatelska chce likwidacji resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Według ustaleń „Dziennika Gazety Prawnej” pierwsze konsultacje w Sejmie wskazują na to, że nie będzie kłopotu z akceptacją tej reformy przez wszystkie siły polityczne.

Za bezpieczeństwo państwa konstytucyjnie ma odpowiadać minister spraw wewnętrznych. Pod jego nadzorem powinny ię znaleźć wszystkie służby. Poza policją, Strażą Graniczną, Strażą Pożarną i Biurem Ochrony Rządu także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – dziś formalnie podporządkowana premierowi.

Z kolei wojewodowie i administracja państwowa powinni znaleźć się w gestii premiera. Albo w Głównym Urzędzie Administracji Publicznej, albo w resorcie rozwoju regionalnego. Co z pozostałymi służbami?

Agencja Wywiadu mogłaby znaleźć się albo w strukturze MSZ, albo pozostać pod nadzorem premiera. Centralne Biuro Antykorupcyjne również – pod nadzorem premiera bądź zintegrowane z generalnym inspektorem informacji finansowej i Wywiadem Skarbowym, podlegającymi ministrowi finansów.

W nowej formule CBA zajmowałoby się nie tylko pracą operacyjną i prowokacjami, ale też przygotowywaniem analiz i raportów o stanie bezpieczeństwa gospodarczego państwa – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.