PARTNER PORTALU
  • BGK

MSWiA chce przeciwdziałać niekontrolowanemu zadłużaniu gmin

  • PAP/JL    19 lipca 2016 - 08:55
MSWiA chce przeciwdziałać niekontrolowanemu zadłużaniu gmin

W przygotowanym przez MSWiA projekcie zaproponowano wiele zmian dotyczących funkcjonowania oraz organizacji regionalnych izb obrachunkowych. Fot. Pixabay.com

Wzmocnienie zabezpieczeń przed niekontrolowanym zadłużeniem gmin – to główny cel projektu zmian w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych.
Przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji propozycje trafiły do uzgodnień.

Jako przykład pogłębiającego się i niebezpiecznego dla finansów publicznych zadłużania wskazano gminę Ostrowice w woj. zachodniopomorskim, w której zadłużenie w tym roku wyniosło blisko 400 proc. wysokości rocznego budżetu.

„Zasadniczy cel nowelizacji to wzmocnienie kontrolnej i pomocniczej wobec samorządu terytorialnego funkcji regionalnych izb obrachunkowych, co pozwoli między innymi na skuteczniejsze przeciwdziałanie niekorzystnym tendencjom związanym z nadmiernym zadłużaniem się jednostek samorządu terytorialnego, a poprzez to spowoduje wzmocnienie pozycji gospodarczej samorządu terytorialnego” – podkreślono w uzasadnieniu.

W przygotowanym przez MSWiA, we współpracy z resortem finansów, projekcie zaproponowano szereg zmian dotyczących funkcjonowania oraz organizacji regionalnych izb obrachunkowych. Najistotniejsza z nich to objęcie procedurą nadzorczą uchwał samorządów zmieniających uchwałę budżetową, a także uchwał w sprawie wieloletniej prognozy finansowej.

Regionalne izby obrachunkowe – w związku z prowadzoną działalnością nadzorczo-kontrolną – będą miały obowiązek powiadamiania organów ścigania „o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa lub wykroczenia” w zakresie podejmowanych przez samorządy decyzji budżetowych.

Projekt nowelizacji zmienia zasady powoływania komisji przeprowadzających konkursy na prezesów izb obrachunkowych. Komisje konkursowe będą działały przy Prezesie Rady Ministrów, a nie jak teraz w ramach regionalnej izby obrachunkowej. „Pozwoli to na bezstronny wybór najlepszego kandydata na prezesa” – przekonuje MSWiA.

W myśl projektu premier będzie miał możliwość nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji o odwołaniu prezesa izby. „Mechanizm ten zagwarantuje natychmiastową reakcję w sytuacjach zaistnienia w regionalnej izbie obrachunkowej dysfunkcji” – podkreślono.

Zmiany dotyczące regionalnych izbach obrachunkowych oraz niekontrolowanego zadłużania gmin zapowiadał w marcu w Sejmie wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek. Jak wskazywał niektóre samorządy coraz częściej korzystają z kredytów w parabankach.

– Jest to coraz bardziej rozpowszechniona forma pozyskiwania środków przez samorządy, obarczona dosyć wysokimi kosztami oraz odsetkami – podkreśla wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.