PARTNER PORTALU
  • BGK

MSWiA: nowy wzór PESEL

  • mswia.gov.pl/AT    5 września 2011 - 11:21
MSWiA: nowy wzór PESEL

MSWiA wydało rozporządzenie w sprawie zmiany wzoru wniosku o nadanie numeru PESEL oraz powiadomieniu osób fizycznych o nadanym lub zmienionym numerze PESEL.
Potrzeba wydania nowego rozporządzenia w sprawie zasad nadawania numeru PESEL jest związana z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.

Projektowana regulacja zastąpi dotychczasowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie trybu przekazywania danych pomiędzy organami prowadzącymi ewidencję ludności oraz powiadamiania o nadaniu numeru PESEL.

Zasadnicze różnice merytoryczne polegają na zmianie wzoru wniosku o nadanie numeru PESEL, dodaniu wzoru powiadomienia osób fizycznych o nadanym lub zmienionym im numerze PESEL oraz zamieszczeniu w przepisach prawa sposobu obliczania liczby kontrolnej w numerze PESEL.

Jak poinformowało MSWiA konieczność zmiany wzoru wniosku o nadanie numeru PESEL wynika z wprowadzonych ustawą zmian w zakresie danych gromadzonych w rejestrze PESEL. Zaś określenie wzoru powiadomienia osób fizycznych o nadanym lub zmienionym numerze PESEL niewątpliwie wpłynie pozytywnie na realizację obowiązku ciążącego na organach gmin to jest dokonywania takich powiadomień i równocześnie ujednolici w skali kraju formę tego powiadomienia.

Projekt rozporządzenia nie podlega notyfikacji i nie jest regulowany w prawie Unii Europejskiej i trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Nowe wzory wniosków znajdują się na stronie bip.mswia.gov.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • MAZIDŁO, 2011-09-05 21:57:28

    to wiele wyjaśnia... przyjęto nowe wzory, stare już są nieważne...