MSWiA podlicza pomoc powodzianom

Na pomoc związaną z ubiegłorocznymi powodziami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało w 2010 r. i 2011 r. kwotę 3 mld 216 mln 293 tys. zł - poinformowała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

W komunikacie MSWiA wskazano, że z tej kwoty na zasiłki dla powodzian przekazano ponad 897 mln zł, w tym ponad 746 mln zł na remonty i odbudowę zniszczonych domów.

Najwięcej, bo 1 mld 265 mln 829 tys. zł, wydano na odbudowę lub remonty samorządowej infrastruktury komunalnej, m.in. w województwach: podkarpackim, małopolskim, lubelskim, mazowieckim, świętokrzyskim, śląskim, podlaskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Czytaj też: Uczymy się na starych błędach?

Zgodnie z danymi ministerstwa naprawa wałów i urządzeń melioracji wodnej oraz odbudowa infrastruktury przeciwpowodziowej Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej kosztowała 556 mln 516 tys. zł, a 228 mln 293 tys. zł wydano na akcje przeciwpowodziowe.

Remonty i odbudowa budynków mieszkalnych pochłonęły 746 mln 349 tys. zł, a zasiłki dla powodzian (w wysokości do 6 tys. zł) 151 mln 600 tys. zł.

Z pomocy finansowej przekazanej przez MSWiA korzystali także przedsiębiorcy dotknięci powodzią i poszkodowane w żywiole rodziny rolnicze. Firmy otrzymały wsparcie w wysokości 115 mln 452 tys. zł, natomiast rodziny rolnicze 55 mln 100 tys. zł.

W komunikacie wskazano, że ponad 17 mln zł wydano na odbudowę zniszczeń spowodowanych przez osuwiska i badania geologiczne osuwisk w województwie małopolskim i śląskim. Natomiast 13,5 mln zł kosztowały prace rzeczoznawców majątkowych i ekspertów technicznych m.in. w województwach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim.

Podobną kwotę przeznaczono na walkę z plagą komarów na zalanych terenach m.in. województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego.

"Ponadto, najbardziej poszkodowane gminy z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego otrzymały wsparcie finansowe w ramach tzw. +Rządowego programu 3 x 200+" - czytamy w komunikacie.

Resort poinformował, że program "3 x 200" pozwala na odbudowę infrastruktury komunalnej w 18 gminach, najbardziej poszkodowanych przez ubiegłoroczne powodzie. MSWiA zapowiada, że planowana jest przede wszystkim odbudowa infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej, infrastruktury drogowo-mostowej, a także obiektów użyteczności publicznej, np. stadionów, bibliotek, domów kultury.

Zaznaczono, że szef MSWiA w uzgodnieniu z ministrem rozwoju regionalnego i ministrem środowiska oraz wojewodami opracował listę najbardziej poszkodowanych w powodzi gmin. Obejmuje ona 18 samorządów z 8 województw.

Projektem objęte są gminy: Bogatynia, Wilków, Lanckorona, Limanowa, Szczucin, Szczurowa, Wietrzychowice, Gąbin, Słubice, Cisek, Gorzyce, Ropczyce, Czechowice - Dziedzice, Bieruń oraz miasta: Sandomierz, Jasło, Bielsko-Biała i Tarnobrzeg.

"Na realizację projektu przewidziano ogółem ok. 600 mln zł. Pieniądze pochodzą z trzech źródeł: 200 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 200 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa, którą dysponuje MSWiA oraz 200 mln zł ze środków unijnych. Program, który rozpoczęto w 2010 roku będzie realizowany do 2012 roku" - informuje rzeczniczka MSWiA.

Woźniak podała także, że ze znajdującej się w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, 18 samorządów otrzymało dotacje na łączną kwotę około 200 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To tylko forma odszkodowania wyplaconego przez rzad za zaniedbania w zabezpieczeniach przeciwpowodziowych. Czy nie lepiej bylo tego wydac na dzialania prewencyjne ? Polak nawet po szkodzie nie jest madry.

Horror Ministerstwo, 2011-07-18 09:09:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU