PARTNER PORTALU
  • BGK

MSWiA: Straże gminne i Policja muszą współpracować na nowych zasadach

  • AW    14 grudnia 2017 - 17:19
MSWiA: Straże gminne i Policja muszą współpracować na nowych zasadach
Trwają prace nad nowymi kierunkami współpracy pomiędzy Policją a strażami gminnymi (fot.arch./facebook)

Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, zachęca do bardziej intensywnej wymiany informacji pomiędzy policją a strażami gminnymi. Potrzebne są też zamiany prawne.
Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, przewodniczył środowemu (13 grudnia) posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do spraw Współpracy ze Strażami Gminnymi (Miejskimi).

Do zadań zespołu należy między innymi rekomendowanie nowych kierunków współpracy pomiędzy Policją a strażami gminnymi i miejskimi oraz przygotowywanie propozycji zmian prawnych w tym zakresie.

Wiceminister Jarosław Zieliński zwrócił uwagę na duży potencjał straży gminnych i miejskich. - Aby był on w pełni wykorzystany, potrzebne są odpowiednie ramy prawne, ale też współdziałanie z partnerami takimi jak Policja, przede wszystkim na szczeblu lokalnym – podkreślił.

Wiceszef MSWiA zachęcił również do bardziej intensywnej wymiany informacji pomiędzy Policją a strażami gminnymi oraz do organizowania wspólnych spotkań konsultacyjnych.

Uczestnicy spotkania omówili rekomendacje zmian w prawie opracowane przez grupy robocze powołane w ramach zespołu. Zapoznali się też z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa jako narzędziem współpracy Policji i straży gminnych oraz przedyskutowali główne założenia nowej unijnej koncepcji ochrony danych osobowych w odniesieniu do zadań realizowanych przez straże gminne.

Przypomnijmy - w ubiegłym roku straże miejskie znalazły się na celowniku Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar pytał Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zgodność stosowanych przez straże miejskie procedur „z prawami i wolnościami człowieka i obywatela”. Rzecznika zaniepokoił raport „Informacja o działalności straży gminnych (miejskich) oraz współpracy straży z Policją” sporządzonej przez Departament Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - w 2104 roku funkcjonariusze tej formacji ujęli i przekazali Policji 6331 osób, doprowadzili do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania 77179 osób, przeprowadzili kontrolę osobistą oraz zawartości podręcznych bagaży 8636 osób.

Ponadto, zgodnie z informacją o wyposażeniu straży gminnych w 2014 r., w dyspozycji straży znajdowało się m.in. 10458 kajdanek, 10079 pałek służbowych, 9027 chemicznych środków obezwładniających w postaci ręcznych miotaczy substancji obezwładniających, 596 przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, 93 sztuki broni palnej.

Ponadto w ubiegłym roku doszło w wielu miejscowościach do likwidacji tych gminnych formacji. Głównymi powodami były wysokie koszty utrzymania straży oraz niska efektywność, zwłaszcza po odebrano im możliwość korzystania fotoradarów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.