Muszą przekształcać szpitale w spółki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 10-12-2010
  • drukuj
Po drugiej turze wyborów samorządowych w tych powiatach i gminach, gdzie decyzje o przekształceniach szpitali w spółki nie zapadały, teraz będą musiały być podjęte.

Samorządowców zmotywuje do tego nie tylko zmiana sił politycznych, ale również projekt ustawy o działalności leczniczej. Dzisiaj odbędzie się jego wysłuchanie publiczne. Projekt wprowadza zmiany w przekształcaniu szpitali publicznych w spółki prawa handlowego. Jego przebiegiem powinny być szczególnie zainteresowane nowe władze w samorządach. Zwłaszcza tam, gdzie dotychczas jeszcze nie podjęto decyzji co do przyszłości podległych im szpitali – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projekt co prawda nie wprowadza obowiązkowych przekształceń szpitali, ale w zasadzie nie daje samorządowcom wyboru. Zakłada bowiem, że jeżeli szpital ma ujemny wynik finansowy za poprzedni rok obrotowy, to samorząd ma zaledwie trzy miesiące na jego spłatę. Jeżeli tego nie zrobi, to w ciągu kolejnych 12 miesięcy musi przekształcić placówkę w spółkę.

Zdaniem przedstawicieli samorządów taki przepis wymusi przekształcenia. Tymczasem powiaty ą w trudnej sytuacji finansowej, a trzeba pamiętać, że zadania z zakresu ochrony zdrowia to tylko jedno z wielu obciążeń, które nie nich spoczywa.

Samorządowcy podkreślają, że samo przekształcenie szpitala nie jest końcem ich zmartwień. Później placówka musi działać tak, by nie przynosić strat.

Może to oznaczać, że rozpędu nabierze rządowy program, który działa od końca kwietnia 2009 roku, czyli tzw. plan B. Te samorządy, które do niego przystąpią, w zamian za przekształcenie szpitala w spółkę dostają pieniądze z budżetu na spłatę części ich długów. Do 20 października do resortu zdrowia wpłynęło 29 wniosków o objęcie programem. Jak na razie pomoc trafiła tylko do części z nich.

W latach 2009 – 2010 dzięki programowi samorządy dostały ponad 114 mln zł. Resort zdrowia szacuje, że do końca roku kwota ta może wzrosnąć o kolejne 100 mln zł. To i tak niewiele, biorąc pod uwagę, że na realizację planu B rząd do końca 2011 roku zarezerwował 1,38 mld zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Na razie to teoria-na szczescie.Ale PO nie spocznie az nie sprywatyzuje szpitali

telefonistka, 2010-12-10 11:01:27 odpowiedz

to przykre ze tyle ludzi zostanie bez pracy

hohoł, 2010-12-10 09:38:29 odpowiedz

Dzisiaj to jest nieaktualne ale w przyszłości tego przekształcenia nie unikniemy

pacjent, 2010-12-10 09:35:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU