PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Narodowe w Kielcach otrzymało dotację na zakup obrazu

  • PAP    21 sierpnia 2012 - 17:00
Muzeum Narodowe w Kielcach otrzymało dotację na zakup obrazu

180 tys. złotych dotacji na zakup obrazu "Polowanie" Franciszka Kostrzewskiego otrzymało Muzeum Narodowe w Kielcach. Dzieło jest jedną z dwóch ilustracji do mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza".
Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Muzeum Narodowego w Kielcach, Agnieszka Masny, dotacja w wysokości 180 tys. złotych pochodzi z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kolekcje muzealne". Ta kwota to około 80 proc. wartości obrazu, który obecnie jest prywatną własnością.

"Prace Franciszka Kostrzewskiego, będące ilustracjami do +Pana Tadeusza+, są unikatowe. Na kupieniu Polowania zależało nam przede wszystkim, aby uzupełnić kolekcję obrazów tego artysty już będącą własnością naszego muzeum. To pozwoli zwiedzającym na poznanie niemal pełnego warsztatu Kostrzewskiego, który jest związany z naszym regionem" - wyjaśniła Masny.

Muzeum Narodowe w Kielcach ma obecnie w swojej kolekcji dwie grafiki i sześć obrazów Kostrzewskiego: "Picie mleka", "Widok Hebdowa", "Pejzaż wielki letni", "Powrót z pola", "Pejzaż zimowy z kościółkiem" i "Powrót z jarmarku".

"Polowanie" jest jedną z dwóch ilustracji tego autora do "Pana Tadeusza". Druga, "Grzybobranie", znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Franciszek Kostrzewski (1820-1911) to malarz, rysownik, ilustrator i karykaturzysta związany z warszawskim środowiskiem artystycznym. Dzieciństwo spędził na sandomierskiej wsi. W latach 1849- 1851 gościł w Kielcach na zaproszenie marszałka powiatu kieleckiego, znanego kolekcjonera malarstwa - Tomasza Zielińskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.