PARTNER PORTALU
  • BGK

Mysłowice znów w Górnośląskim Związku Metropolitalnym

  • PAP    27 marca 2013 - 16:13
Mysłowice znów w Górnośląskim Związku Metropolitalnym

Po kilkumiesięcznej przerwie Mysłowice ponownie zostały członkiem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM), skupiającego miasta aglomeracji katowickiej pod szyldem Metropolia Silesia. Wkrótce do związku ma także powrócić Ruda Śląska.
GZM powołało sześć lat temu 14 gmin Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Z końcem ubiegłego roku trzy gminy - Mysłowice, Ruda Śląska i Piekary Śląskie - przestały do niego należeć, ponieważ nieprawidłowo przyjęły zmiany w statucie związku, co wychwycił nadzór prawny wojewody śląskiego. Skutkowało to utratą członkostwa w GZM.

Czytaj też: Górnośląski Związek Metropolitalny się sypie?

"Obecnie wychodzimy z pewnego kryzysu, związanego z błędami formalno-prawnymi trzech miast. Do związku powróciły już Mysłowice, szykuje się do tego Ruda Śląska. Mamy nadzieję, że także Piekary Śląskie powrócą do GZM i znów będziemy w gronie 14 miast" - powiedział w środę przewodniczący GZM, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Czytaj też: 12 śląskich miast analizuje wspólne ubezpieczenia

Powodem utraty członkostwa w związku przez trzy gminy były korekty w jego statucie, dotyczące m.in. zmiany nazwy tej organizacji na Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię Silesia. Radni wszystkich miast tworzących związek powinni przyjąć zmiany w statucie w ciągu sześciu miesięcy bezwzględną większością głosów. Tymczasem uchwały przyjęto zwykłą większością, na co zwrócił uwagę nadzór prawny wojewody śląskiego.

Czytaj też: Śląska metropolia mniejsza. Tłumaczą się

W regionalnych mediach pojawiły się komentarze, że choć trzy gminy wyszły ze związku z powodów formalnych, faktyczną przyczyną mogła być niechęć niektórych samorządowców do dalszego członkostwa w związku, który nie ma realnych możliwości działania na dużą skalę; jego roczny budżet to ok. 4 mln zł - po 2 zł od każdego mieszkańca miast tworzących GZM. Gminy powołały go, by realizować wspólne projekty na szczeblu aglomeracyjnym, jednak przepisy znacząco ograniczają takie możliwości, a ustawy aglomeracyjnej - mimo kilku projektów - nadal nie uchwalono.

Samorządowcy z Mysłowic i Rudy Śląskiej zaprzeczali jednak, by świadomie chcieli opuścić GZM. Radni Mysłowic podjęli już uchwałę o powrocie do związku, a we wtorek zgromadzenie GZM przyjęło gminę z powrotem. Radni Rudy Śląskiej na ostatniej sesji nie podjęli takiej uchwały, prosząc o dalsze informacje, co gminie daje członkostwo w związku; prawdopodobnie przyjmą stosowną uchwałę w końcu kwietnia. Ostatecznej decyzji nie podjęli jeszcze samorządowcy w Piekarach Śląskich.

Szef GZM przekonuje, że wspólne działanie jest korzystne dla skupionych w związku gmin. W tym roku GZM przeprowadzi kolejny przetarg na grupowy zakup energii, do którego mają przystąpić także te samorządy, które nie wzięły udziału w pierwszym, ubiegłorocznym przetargu - Gliwice i Ruda Śląska. Trwają także prace nad wspólnymi zakupami innych rzeczy: paliwa, samochodów, autobusów czy ubezpieczeń majątkowych, w ramach Metropolitalnego Centrum Zakupu Hurtowego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.