PARTNER PORTALU
  • BGK

MZ: resort nie popiera zmian dot. tzw. ogrodów pamięci i rozsypywania prochów

  • PAP/JS    19 września 2017 - 18:46
MZ: resort nie popiera zmian dot. tzw. ogrodów pamięci i rozsypywania prochów

"Rzeczpospolita" napisała, że "rząd chce rewolucji w ustawie o cmentarzach" - dopuszczalne miało by stać się rozsypywanie prochów. (fot. pixabay.com)

Ministerstwo Zdrowia nie popiera zmian, które mogłyby dopuszczać funkcjonowanie tzw. ogrodów pamięci czy rozsypywanie prochów np. nad morzem – przekazał resort, odnosząc się do medialnych doniesień.
"Rzeczpospolita" napisała, że "rząd chce rewolucji w ustawie o cmentarzach" - dopuszczalne miało by stać się rozsypywanie prochów.

Gazeta przypomina, że obecnie taka forma pochówku jest w Polsce nielegalna. "Ma się to zmienić. Ministerstwo Zdrowia, a w praktyce - Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), przygotowało zmiany w ustawie o cmentarzach i pochówku zmarłych. Przewiduje się, że ogrody pamięci będą dopuszczalne, podobnie jak rozsypanie prochów nad morzem" - napisano w "Rz". Cytowany przez gazetę rzecznik GIS Jan Bodnar przekazał, że rozważana jest regulacja prawna form pochówku, które nieformalnie już funkcjonują.

Resort zdrowia w wydanym we wtorek komunikacie poinformował, że projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, o którym mowa w artykule, "nie jest obecnie stanowiskiem rządu ani Ministerstwa Zdrowia".

"Jest to projekt ustawy, który - zgodnie z zasadami prowadzenia procesu legislacyjnego - będzie musiał przejść przez etap opiniowania przez poszczególne resorty oraz przez konsultacje społeczne. W toku prac legislacyjnych, w tym konsultacji społecznych, projekt może się istotnie zmienić" - wskazało MZ.

Resort podkreślił, że "Ministerstwo Zdrowia nie popiera zmian, które mogłyby dopuszczać funkcjonowanie tzw. ogrodów pamięci czy rozsypywanie prochów nad morzem".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.