PARTNER PORTALU
  • BGK

Na co szczecinianie wydadzą 5 mln?

  • PT    18 września 2013 - 15:41
Na co szczecinianie wydadzą 5 mln?

- Toaleta miejska, rewitalizacja Stawu Brodowskiego, kontynuacja Bulwaru Piastowskiego, budowa ścieżek rowerowych, platforma z napisem Kocham Szczecin - to kilka z listy 90 propozycji jakie mieszkańcy Szczecina zgłosili w głosowaniu na to jak wydać miejskie 5 mln złotych.
To działanie w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Podobne funkcjonują m.in. w Poznaniu i Wrocławiu.

Składanie wniosków kończy się w piątek 20 września.  Potem nastąpi ich formalna ocena - zgłaszane propozycje inwestycyjne muszą być zgodne z kompetencjami Gminy Szczecin i nie mogą być droższe niż 5 mln złotych.

Do 4 października potrwa weryfikacja propozycji mieszkańców przez jednostki merytoryczne UM - pod uwagę brane będą m.in. strategiczny wymiar projektu, jego wykonalność pod względem technicznym oraz atrakcyjność zadania.

Czytaj też: Gowin: upowszechnić budżet obywatelski

Propozycje, które będą zgodne z wymaganiami trafią na listę, a od 21 października do 8 listopada odbywać się będzie głosowanie, które wyłoni zwycięskie inwestycje. Głosować może każdy mieszkaniec Szczecina (w wyznaczonych punktach lub elektronicznie) posiadający czynne prawo wyborcze w Szczecinie.

Mieszkańcy wybierają maksymalnie 3 z 15 propozycji znajdujących się na „liście zadań". Projekty z największą ilością głosów trafiają do budżetu miasta na 2014 rok.

Czytaj też: Rusza głosowanie na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego w Poznaniu

Najwięcej ze zgłoszonych pomysłów dotyczy komunikacji rowerowej. Mieszkańcy proponują wybudowanie dróg rowerowych (na ulicy Bogumińskiej, alei Wojska Polskiego, Placu Żołnierza Polskiego, 3 Maja, Potulickiej, Staszica, Emilii Plater, Sikorskiego, Pułaskiego i Szwoleżerów) oraz stworzenie sieci złożonej z kilku bądź kilkunastu stacji rowerowych w różnych punktach miasta (Ogród Różany, Urząd Miasta, Wały Chrobrego, Skwer im. Janiny Szczerskiej, Plac Zwycięstwa, Nabrzeże Wieleckie, Dworzec PKP i in.).

 Nie brakuje wniosków w sprawie przeprojektowania sygnalizacji świetlnych (Trasa Zamkowa), budowy przejść dla pieszych i chodników (np. na ul. Wiosennej) oraz rewitalizacji Podzamcza czy Stawu Brodowskiego, a także budowy linii tramwajowej na Warszewo czy też do Mierzyna.

Pozostałe formularze zgłoszeniowe dotyczą m. in. budowy Osiedlowego Centrum Rekreacyjno-Sportowego przy gimnazjum nr 8, odbudowy pomnika Sediny na Placu Tobruckim czy stworzenia sieci biblioteczek, które miałyby być zlokalizowane w parkach, skwerach, placach i innych miejscach, gdzie można poświęcić się lekturze. Jest też propozycja budowy całorocznego krytego lodowiska i stworzenia przenośnej platformy promującej miasto z napisem „Kocham Szczecin".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.