PARTNER PORTALU
  • BGK

Na głównej ulicy Łodzi powstanie park kulturowy

  • PAP    14 kwietnia 2015 - 18:49

Utworzenie parku kulturowego na głównej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej - zapowiedziała we wtorek (14 kwietnia) miejska konserwator zabytków Kamila Kwiecińska-Trzewikowska.
Kwiecińska-Trzewikowska przypomniała, że w lutym br. Piotrkowska decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymała tytuł pomnika historii. "Ten fakt bardzo zmobilizował nas do usprawnienia procesu uporządkowania przestrzeni naszej reprezentacyjnej ulicy. Piotrkowska jest cennym dla wszystkich mieszkańców Łodzi punktem. To mobilizuje, aby dbać o jej przestrzeń" - dodała.

W ubiegłym roku magistrat wydał "Księgę ulicy Piotrkowskiej" zawierającą wskazówki dotyczące wyglądu frontów budynków na głównej ulicy Łodzi, skierowane do właścicieli, najemców i projektantów. Wydawnictwo opisuje cechy wyróżniające style architektoniczne występujące na ul. Piotrkowskiej: klasycyzm, historyzm, secesję i modernizm.

Opisy pozwalają właścicielom i najemcom lokali na określenie, w jakim stylu utrzymany jest ich obiekt, jak powinny wyglądać witryny mieszczących się w nim sklepów, jakie reklamy, szyldy czy neony są w ich przypadku dozwolone i zalecane.

"Chcemy przejść do sprawniejszego zarządzania przestrzenią Piotrkowskiej i jej ochrony. Narzędziem, które ma w tym pomóc jest park kulturowy - forma ochrony obiektów zabytkowych, która daje możliwość zarządzania przestrzenią poprzez regulamin określający zasady wyglądu elewacji, reklam, jak również prowadzenia działalności; ogródków gastronomicznych, małej architektury, handlu" - wyjaśniła Kwiecińska-Trzewikowska.

Zdaniem miejskiej konserwator formuła parku kulturowego umożliwia sprawne i efektywne zarządzanie przestrzenią Piotrkowskiej, która stanowi symbol całego miasta. Jak zaznaczyła, wszyscy przedsiębiorcy działający na Piotrkowskiej wiedzą o konieczności np. dostosowania reklam do jej stylu, ponieważ ulica jest wpisana do rejestru zabytków.

"Formuła parku kulturowego pozwala na szybką reakcję w przypadku negatywnych zjawisk, np. mamy możliwość nakładania mandatów przez straż miejską. Dziś ta sytuacja jest troszkę uwikłana prawnie - to są drogi administracyjne, wszczynanie postępowań i to trwa bardzo długo" - podkreśliła.

Magistrat planuje w najbliższym czasie społeczne konsultacje z mieszkańcami Piotrkowskiej i przedsiębiorcami, następnie opracowanie zasad parku kulturowego i przedstawienie go radzie miasta, które podejmie ostateczną decyzję o objęciu Piotrkowskiej tą formą ochrony.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: