PARTNER PORTALU
  • BGK

Na metropolię Pomorze musi poczekać w kolejce. Za Śląskiem i Zagłębiem

  • MIW    13 lipca 2016 - 10:36
Na metropolię Pomorze musi poczekać w kolejce. Za Śląskiem i Zagłębiem
Rzut oka na Gdańsk, czy na przyszłą metropolię trójmiejską? (fot. : pixabay.com)

• Prezydent Sopotu Jacek Karnowski - także w imieniu Gdyni i Gdańska - przekazał do MSWiA wniosek w sprawie utworzenia związku metropolitalnego w województwie pomorskim.
• Resort miał wyrazić „wstępną deklarację” rozmów nad koncepcją utworzenia takiego związku.
• Utworzenie metropolii na Pomorzu musi jednak poprzedzić sfinalizowanie tematu metropolii na Śląsku i w Zagłębiu.
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i zarazem wiceprezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot przekazał Sebastianowi Chwałkowi, podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek członków OMG-G-S w sprawie utworzenia związku metropolitalnego w województwie pomorskim. Doszło do tego 12 lipca podczas spotkania Zespołu Do Spraw Ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jak stwierdzają w lakonicznym komunikacie przedstawiciele OM G-G-S ze strony MSWiA otrzymali „wstępną deklarację” rozmów nad koncepcją utworzenia związku metropolitalnego w granicach OMG-G-S.

Jak mówi Jacek Karnowski, resort chce jednak najpierw doprowadzić do końca sprawę metropolii na Śląsku i w Zagłębiu. Sam Karnowski ocenia, że samorządy zainteresowane utworzeniem metropolii na Pomorzu czeka teraz „dużo pracy i minimum dwa lata, żeby pchnąć sprawy mocno do przodu”. Proponuje także, aby nie czekać na rządowe konsultacje w tej sprawie i już jesienią tego roku przeprowadzić akcję informacyjną, a następnie wstępne konsultacje.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca samorządowcy zrzeszeni w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk Gdynia Sopot jednogłośnie podjęli uchwałę o woli utworzenia metropolii na Pomorzu.

Projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych. Równolegle prowadzone są dalsze konsultacje z przedstawicielami samorządów. W pracach nowelizacyjnych aktywny udział bierze Górnośląski Związek Metropolitalny.

Minister Chwałek nie wykluczył, że ustawa trafi do sejmu jeszcze w lipcu. Związek metropolitalny powinien powstać w 2016 roku i rozpocząć działalność od 1 stycznia 2017 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.