PARTNER PORTALU
  • BGK

Na nic sprzeciw rządu. Posłowie chcą powiatów metropolitalnych

  • Bartosz Dyląg    2 kwietnia 2014 - 11:59
Na nic sprzeciw rządu. Posłowie chcą powiatów metropolitalnych

Pomimo sprzeciwu rządu i wielu środowisk posłowie powołali podkomisję, która ma pracować nad projektem ustawy o powiecie metropolitalnym.
Komisja Administracji i Cyfryzacji oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej powołały w środę podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o powiecie metropolitalnym.

W skład nowej podkomisji weszło 13 posłów. Są to: Halina Rozpondek, Dorota Rutkowska, Marek Łapiński, Ryszard Zawadzki, Jacek Brzezinka, Małgorzata Pępek - wszyscy z PO, Izabela Kloc, Grzegorz Schreiber, Jacek Sasin - wszyscy z PiS, Witold Klepacz z TR, Zbyszek Zaborowski z SLD, Edward Siarka z SP oraz Andrzej Sztorc z PSL. Przewodniczącym podkomisji nadzwyczajnej został Jacek Brzezinka z PO.

Autorem projektu ustawy o powiecie metropolitalnym jest klub PO. Przewiduje możliwość tworzenia - poprzez rozporządzenie Rady Ministrów - powiatów metropolitalnych, do zadań których należałoby m.in. przyjmowanie strategii rozwoju, uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, organizacja publicznego transportu zbiorowego oraz zarządzanie drogami krajowymi i wojewódzkimi.

Odrzucenia projektu jeszcze w Sejmie, przed skierowaniem do komisji, chciał klub PSL, ale nie uzyskał poparcia. Przeciwnikami projektu ustawy są Związek Miast Polskich oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów. Krytykują rażące błędy ustrojowe i dotyczące finansowania tego nowego typu jednostki samorządu terytorialnego.

Kilka dni temu negatywnie o projekcie ustawy o powiecie metropolitalnym wypowiedziała się Rada Ministrów. Zdaniem rządu wątpliwość budzi tworzenie nowego szczebla samorządu terytorialnego. Utworzenie powiatu metropolitalnego oznaczać będzie uszczuplenie zadań powiatów i miast na prawach powiatu na rzecz tej nowej jednostki samorządu terytorialnego - argumentuje Rada Ministrów.

Czytaj też: Rząd negatywnie o projekcie ustawy o powiecie metropolitalnym

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • M , 2014-04-10 14:37:48

    Może jednak są w naszym kraju ważniejsze problemy niż ciągła reforma administracji. Przeżyłam ich co najmniej 2 i żadna nic dobrego nie przyniosła oprócz ogólnego bałaganu. Może Panowie Połowie posłuchali by swoich wyborców i wreszcie można byłoby liczyć na stabilizacje w jakiejkolwiek dziedzinie ...życia. Bo na razie to tylko zmiany fikcyjne nic nie wnoszące.  rozwiń
  • Emeryt (z COP), 2014-04-03 08:51:44

    Bzdura. Jerszcze jedno działanie pozorowane wydumane przez bezmózgowców, aby ogłupic społeczeństwo.