PARTNER PORTALU
  • BGK

Na sądy przeznaczamy najwięcej kasy w UE

  • PAP/Rzeczpospolita    4 listopada 2013 - 07:10
Na sądy przeznaczamy najwięcej kasy w UE

Przeznaczamy na sądy niemal najwięcej pieniędzy w UE, a ich sprawność plasuje się na końcu stawki - wynika z raportu Fundacji FOR prof. Leszka Balcerowicza.
Z opracowania "Sądy na wokandzie 2013. Przejrzystość i wydajność pracy" wynika, że na sądownictwo wydajemy ok. 0,5 proc. PKB. W Unii wyprzedza nas tylko Słowenia. Jesteśmy też w czołówce (8. miejsce), jeśli idzie o liczbę sędziów - pisze "Rzeczpospolita".

Mimo to w Polsce coraz dłużej czeka się na sprawiedliwość, w sądach rosną zaległości. Raport wskazuje, że 8,6 proc. spraw trwa ponad rok, a w 2010 r. było ich 7,4 proc., w 2009 - 7 proc.

Poza złą organizacją pracy na wydłużenie postępowań wpływa też liczba spraw. Przyznają to autorzy raportu, ale też sędziowie i Ministerstwo Sprawiedliwości - w 2012 r. wpłynęło do sądów 14 mln spraw, a w 2010 - 12,9 mln.

A od kilku lat nie mamy ani jednego etatu sędziowskiego - zwraca uwagę wiceszef MS Wojciech Hajduk.

Resort zapowiada zmiany, które mają odciążyć sędziów i sprawy niezwiązane z orzekaniem przekazać innym pracownikom. Usprawnić pracę ma m.in. większa liczba asystentów. "W ciągu dwóch lat zmiany mogą zostać wprowadzone i będą pierwsze efekty" - mówi Hajduk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • m, 2013-11-04 23:21:15

    Wszystko byłoby OK, gdyby nie działania lobby, któremu ten stan rzeczy pasuje. Może by tak od tej strony zabrać się do rzeczy, to znormalniałoby, a tak mamy co mamy.Oczywiste oczywistości toczące się latami i śmiech przestępców z tego co się w tym ogródku dzieje. Bezkarność za gospodarcze majsterszt...yki, spółki znikające założone przez bezdomnych menedżerów, bez majątku i zabezpieczeń, żerujące na uczciwych kontrahentach, którzy muszą ponosić skutki braku ubezpieczenia ryzyka kontraktów. W jaki sposób po np. 10 latach można coś pamiętać i komu na tym już zależy, nawet opinii społecznej i ocenie - już nie. Pozostaje tylko niesmak i ubolewanie oraz kasa dla prawników.  rozwiń