Na sądy przeznaczamy najwięcej kasy w UE

  • PAP/Rzeczpospolita
  • 04-11-2013
  • drukuj
Przeznaczamy na sądy niemal najwięcej pieniędzy w UE, a ich sprawność plasuje się na końcu stawki - wynika z raportu Fundacji FOR prof. Leszka Balcerowicza.
Na sądy przeznaczamy najwięcej kasy w UE

Z opracowania "Sądy na wokandzie 2013. Przejrzystość i wydajność pracy" wynika, że na sądownictwo wydajemy ok. 0,5 proc. PKB. W Unii wyprzedza nas tylko Słowenia. Jesteśmy też w czołówce (8. miejsce), jeśli idzie o liczbę sędziów - pisze "Rzeczpospolita".

Mimo to w Polsce coraz dłużej czeka się na sprawiedliwość, w sądach rosną zaległości. Raport wskazuje, że 8,6 proc. spraw trwa ponad rok, a w 2010 r. było ich 7,4 proc., w 2009 - 7 proc.

Poza złą organizacją pracy na wydłużenie postępowań wpływa też liczba spraw. Przyznają to autorzy raportu, ale też sędziowie i Ministerstwo Sprawiedliwości - w 2012 r. wpłynęło do sądów 14 mln spraw, a w 2010 - 12,9 mln.

A od kilku lat nie mamy ani jednego etatu sędziowskiego - zwraca uwagę wiceszef MS Wojciech Hajduk.

Resort zapowiada zmiany, które mają odciążyć sędziów i sprawy niezwiązane z orzekaniem przekazać innym pracownikom. Usprawnić pracę ma m.in. większa liczba asystentów. "W ciągu dwóch lat zmiany mogą zostać wprowadzone i będą pierwsze efekty" - mówi Hajduk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wszystko byłoby OK, gdyby nie działania lobby, któremu ten stan rzeczy pasuje. Może by tak od tej strony zabrać się do rzeczy, to znormalniałoby, a tak mamy co mamy.Oczywiste oczywistości toczące się latami i śmiech przestępców z tego co się w tym ogródku dzieje. Bezkarność za gospodarcze majsterszt...yki, spółki znikające założone przez bezdomnych menedżerów, bez majątku i zabezpieczeń, żerujące na uczciwych kontrahentach, którzy muszą ponosić skutki braku ubezpieczenia ryzyka kontraktów. W jaki sposób po np. 10 latach można coś pamiętać i komu na tym już zależy, nawet opinii społecznej i ocenie - już nie. Pozostaje tylko niesmak i ubolewanie oraz kasa dla prawników. rozwiń

m, 2013-11-04 23:21:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU