PARTNER PORTALU
  • BGK

Na samorządowych kontach przybyło pieniędzy

  • PAP    14 czerwca 2013 - 17:00
Na samorządowych kontach przybyło pieniędzy

- W maju br. przybyło pieniędzy na kontach bankowych firm i samorządów - poinformował Narodowy Bank Polski w piątek w komunikacie. NBP wskazał, że gospodarstwa domowe część oszczędności przeniosły z banków do funduszy inwestycyjnych, a kredyty są nadal w stagnacji.
Z opublikowanych w piątek danych NBP o podaży pieniądza w maju br. wynika, że zmiany poszczególnych, najważniejszych wskaźników były niewielkie.

"Dość istotnie zwiększyły się tylko - o 5,6 mld zł, do 187,3 mld zł - bankowe depozyty przedsiębiorstw. Jak zauważają analitycy NBP, rosły one - po spadku w styczniu - czwarty miesiąc z rzędu. O 2,1 mld zł wzrosły też bankowe depozyty samorządów, co związane było z przekazywaniem im przez budżet centralny udziałów w podatku PIT" - napisano w komentarzu NBP.

Bank centralny wskazał, że depozyty bankowe gospodarstw domowych zmniejszyły się w maju o 2,7 mld zł, do 526,8 mld zł. Część tych pieniędzy trafiła do funduszy inwestycyjnych - szacuje się, że napływ netto środków gospodarstw domowych do funduszy wyniósł ok. 1,5-2 mld zł.

Zadłużenie gospodarstw domowych nominalnie wzrosło w maju o ok. 7 mld zł, ale w większości ten przyrost wynikał z osłabienia złotego. Realnie kredyty dla osób prywatnych powiększyły się tylko o ok. 2,4 mld zł.

Zgodnie z komunikatem NBP podobnie było w przypadku zadłużenia bankowego przedsiębiorstw. "Jego przyrost wynikał ze zmian kursu złotego, a w ujęciu realnym wartość kredytów dla przedsiębiorstw praktycznie nie zmieniła się w stosunku do kwietnia. W maju br. nominalne tempo roczne zadłużenia przedsiębiorstw w bankach było ujemne (minus 0,2 proc.)" - napisano. NBP dodał, że ujemną dynamikę tego wskaźnika po raz ostatni notowano w grudniu 2010 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Chełmianin N, 2013-06-15 14:08:55

    Z informacji powyższego artykułu - morał taki wynika, że to jest niezrozumiałe dla przeciętnego śmiertelnika. Finansowcy i specjaliści podają liczby w komunikacie, i liczą,że po publikacji wzrośnie samopoczucie bracie! Na konta innym przybyło, drugim ubyło i się wyjaśniło, że w ekonomi kapitał ...gra,a ten jest mocny kto go MA!  rozwiń