PARTNER PORTALU
  • BGK

Na wniosek PiS ulica w Bytomiu upamiętni twórcę klubu sportowego Szombierki

  • PAP/JS    6 marca 2018 - 19:57
Na wniosek PiS ulica w Bytomiu upamiętni twórcę klubu sportowego Szombierki
O wniosku bytomskich radnych Prawa i Sprawiedliwości do wojewody ws. upamiętnienia w ten sposób Wiktora Maksa informował wcześniej na swojej stronie internetowej komitet miejski partii (fot. pixabay.com)

Na wniosek radnych PiS z Bytomia podlegająca ustawie dekomunizacyjnej ul. Dywizji Kościuszkowskiej w tym mieście będzie nosiła imię Wiktora Maksa. To współtwórca przedwojennego Towarzystwa Sportowego „Poniatowski”, przekształconego po wojnie w "Szombierki" Bytom.
  • Zgodnie z zarządzeniem zastępczym wojewody ul. Dywizji Kościuszkowskiej w bytomskiej dzielnicy Szombierki będzie nosiła imię Wiktora Maksa.
  • O wniosku bytomskich radnych Prawa i Sprawiedliwości do wojewody ws. upamiętnienia w ten sposób Wiktora Maksa informował wcześniej na swojej stronie internetowej komitet miejski partii.
  • Jak przypomniano w wystąpieniu podpisanym przez przewodniczącego klubu radnych PiS Alfreda Pyrka, Polskie Towarzystwo Sportowe "Poniatowski" zostało utworzone w listopadzie 1919 r.

Upamiętnienie Wiktora Maska przewiduje jedna z sześciu wydanych dotąd w marcu br. decyzji wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną, opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Woj. Śląskiego.

Zgodnie z zarządzeniem zastępczym wojewody ul. Dywizji Kościuszkowskiej w bytomskiej dzielnicy Szombierki będzie nosiła imię Wiktora Maksa. W toku poprzedzających wydanie decyzji konsultacji z prezydentem Bytomia ten zaproponował "ul. Sudecką" (niektóre okoliczne ulice noszą nazwy "Podhalańska", "Mazurska" czy "Bałtycka").

Jak jednak napisano w zarządzeniu, "ponadto do wojewody śląskiego wpłynęła propozycja nadania nazwy Wiktora Maksa". Wojewoda przystał na nią, argumentując że "z ogólnie dostępnymi źródłami Wiktor Maks był współzałożycielem i pierwszym prezesem Towarzystwa Sportowego Poniatowski - protoplasty GKS Szombierki Bytom. W. Maks był znanym lokalnym działaczem sportowym".

O wniosku bytomskich radnych Prawa i Sprawiedliwości do wojewody ws. upamiętnienia w ten sposób Wiktora Maksa informował wcześniej na swojej stronie internetowej komitet miejski partii. Jak przypomniano w wystąpieniu podpisanym przez przewodniczącego klubu radnych PiS Alfreda Pyrka, Polskie Towarzystwo Sportowe "Poniatowski" zostało utworzone w listopadzie 1919 r.

We wniosku wskazano m.in., że spotkanie założycielskie klubu miało miejsce w mieszkaniu Wiktora Maksa, znanego wówczas lokalnego działacza sportowego; celem było skupienie polskojęzycznej młodzieży zamieszkałej na terenie Szombierek, a nazwa nieprzypadkowo odnosiła się do generała i naczelnego wodza Księstwa Warszawskiego, będącego symbolem walki, męstwa i wolności. Maks, związany z Polskim Komitetem Plebiscytowym, został też potem pierwszym prezesem nowego klubu.

Ponadto, zgodnie z ostatnimi decyzjami wojewody, w świetle ustawy dekomunizacyjnej, ul. Józefa Wieczorka w Rybniku została zmieniona na Serdeczną (miasto nie proponowało nowej nazwy), ul. Józefa Wasowskiego w Częstochowie - na gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego (miasto nie proponowało nowej nazwy), a ul. Franciszka Jakóbczyka w Mierzęcicach - na prof. Tomasza Strzembosza (gmina nie proponowała nowej nazwy).

Wojewoda zdecydował też, że ul. 9 Maja w Kłobucku będzie nosiła imię Ignacego Paderewskiego (zgodnie z jednym z dwóch przekazanych przez miasto wniosków, złożonym przez Stowarzyszenie Koliber; sam burmistrz sugerował nazwę hm. Zygmunta Wierusa), a ul. Krasickiego w Strzebiniu w gminie Koszęcin (w interpretacji IPN nazwa dotyczy Jana Krasickiego) - na Ignacego Krasickiego (zgodnie z wnioskiem gminy).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.