PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabór wniosków, FIO: Blisko 60 mln zł dla organizacji pozarządowych

  • aw/PAP    9 marca 2018 - 15:29
Nabór wniosków, FIO: Blisko 60 mln zł dla organizacji pozarządowych
Jak mówił podczas otwarcia spotkania wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, ten fundusz jest istotnym elementem wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego (fot.bialystok.uw.gov.pl)

Blisko 60 mln zł wynosi pula środków dla organizacji pozarządowych w ramach rządowego programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) na projekty związane z rozwojem społeczności lokalnych. Wnioski można składać do 29 marca; wyniki mają być znane w maju.
  • W piątek (9 marca)  w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyło się spotkanie informacyjne dla zainteresowanych osób.
  • Takie spotkania odbywają się w różnych miastach od początku marca, w sumie będzie ich ponad 20 - powiedział zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności (NIW) Piotr Krygiel.
  • NIW program Funduszu Inicjatyw Obywatelskich prowadzi od tego roku, wcześniej koordynowało go Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tegoroczny konkurs FIO ruszył 1 marca a nabór wniosków potrwa do 29 marca, wyniki mają być znane w maju - poinformował Krygiel.

Jak mówił podczas otwarcia spotkania wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, ten fundusz jest istotnym elementem wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Wyraził nadzieję, że uzyskane informacje pozwolą uczestniczącym w spotkaniu organizacjom ich działalność rozwijać w szerszym zakresie, a wsparcie z tego funduszu pozwoli im realizować inicjatywy "w jak największym rozmiarze".

Konkurs skierowany jest m.in. do organizacji pozarządowych, parafii, spółdzielni socjalnych, spółek akcyjnych czy klubów sportowych działających na zasadach non profit.

Organizacje mogą uzyskać wsparcie od 20 tys. zł do 1 mln zł w zależności od priorytetu, na który organizacja będzie składała wniosek. Pieniądze można przeznaczyć na działania związane z rozwojem społeczności lokalnych, które będą realizowane od 1 maja 2018 roku do 31 grudnia 2019 roku.

W tym roku premiowane będą projekty, które związane są m.in. z kontrolą obywatelską, rozwojem wolontariatu, think-tanków obywatelskich czy edukacji obywatelskiej. Po raz pierwszy będą też środki na rozwój instytucjonalny organizacji, obejmujący np. tworzenie porozumień, organizacji parasolowych czy federacji. Dodatkowe punkty będą mogły również otrzymać inicjatywy dotyczące obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

Krygiel mówił, że chcąc zachęcić do udziału m.in. nowe organizacje i te, które działają w mniejszych ośrodkach, przy ocenie dostaną one dodatkowe punkty. Promowane w ten sposób będą organizacje o niskim rocznym przychodzie, mające siedziby w małych i średnich miejscowościach (do 25 tys. i do 50 tys. mieszkańców) oraz organizacje, które nie otrzymały dotychczas dotacji w ramach wcześniejszych rozdań FIO. Krygiel podkreślił, że są to punkty dodatkowe, które będą miały wpływ, jeśli wniosek zostanie dobrze oceniony.

Krygiel pytany przez dziennikarzy czy jest podział środków na poszczególne województwa, mówił, że będą się starali by środki trafiły do organizacji ze wszystkich regionów. W jego ocenie, mogą w tym pomóc spotkania informacyjne, które odbywają się nie tylko w miastach wojewódzkich, ale też mniejszych miejscowościach, dzięki czemu - jak dodał - Instytut stara się zapewnić równy dostęp do informacji.

Więcej informacji organizacje znajdą na stronie internetowej www.fio.niw.gov.pl Zamieszczono tam m.in. generator ofert, podręcznik do składania wniosków i regulamin. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.