PARTNER PORTALU
 • BGK

Nadwyżka finansowa w samorządach a budżet państwa i PKB: cieszyć się czy martwić?

 • pt    7 lutego 2017 - 12:56
Nadwyżka finansowa w samorządach a budżet państwa i PKB: cieszyć się czy martwić?
Janusz Jankowiak mówi o sytuacji finansowej w samorządach i jej wpływie na finanse państwa i PKB. (fot.wnp.pl)

• W 2016 roku nadwyżka w finansach samorządowych wyniosła 7,7 mld zł – wynika ze wstępnych danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów.

• To w oczywisty sposób zmniejsza niedobór w sektorze finansów publicznych, poprawia wynik jeśli chodzi o deficyt - mówi ekonomista Janusz Jankowiak, ale dodaje, że są i ujemne strony takiej sytuacji.
Nadwyżka w wysokości 7,7 mld zł w lokalnych budżetach to najlepszy wynik jaki do tej pory udało się osiągnąć samorządom. Dla porównania w 2015 r. nadwyżka wyniosła jedynie 2,5 mld zł, a w latach 2010-2013 samorządy osiągały deficyt.

Na ile to powód do zadowolenia i kto ma do niego większe powody rząd czy samorządy? – pytamy ekonomistę Janusza Jankowiaka.

- Ta nadwyżka w samorządach bardzo wspiera finanse publiczne, szczególnie widać to będzie w wynikach Eurostatu, bo tam liczy się także wynik podsektora lokalnego.

Jak podkreśla ekonomista, nadwyżka ponad 7 mld, to ok. 0,4 procenta w relacji do PKB. - To w oczywisty sposób zmniejsza niedobór w sektorze finansów publicznych, poprawia wynik jeśli chodzi o deficyt. On będzie w związku z tym poniżej 3 procent – mówi.

Jest jednak i druga, mniej korzystna, strona tej sytuacji:  - Z jednej strony możemy pochwalić, że proszę bardzo, oto dzięki umiejętnej polityce – mimo, że mieliśmy bardzo duże wydatki, których poprzednicy nie mieli, głównie związane z transferami socjalnymi - udało nam się zejść poniżej 3 proc. deficytu – mówi Jankowiak i dodaje: - Ale ten wynik jest w oczywisty sposób skutkiem tego, że wydatki z jakichś powodów nie były w sektorze samorządów, a i w centralnym, takie do jakich się przyzwyczailiśmy.

Przyczyna jest łatwa do zidentyfikowania: to brak inwestycji, związany z opóźnieniem podpisywania umówi i kontraktowania nowej perspektywy finansowej z funduszów unijnych.

- To jest z kolei powód do zmartwienia, bo opóźnienie wpłynęło ujemnie na tempo wzrostu gospodarczego, spowodowało, że w ciągu całego roku była ujemna dynamika inwestycji, co zmniejszyło wzrost PKB, a także źle wróży na przyszłość – tłumaczy nasz rozmówca.

Jeśli rząd chciałby zrealizować swoje ambitne zamiary dotyczące wzrostu dynamiki produktu krajowego brutto, to w oczywisty sposób musiałby zwiększyć te wydatki, zarówno sam – w budżecie państwa, jak i muszą one wzrosnąć w podsektorze lokalnym. - Skoro zaś tak, to znaczy że wynik nie jest do powtórzenia, o ile naszym celem będzie wsparcie wzrostu gospodarczego.

To może wróżyć w przyszłości kłopoty:

- Chyba, że się pojawią jakieś nadspodziewane dochody, ale w 2017 można na to liczyć wyłącznie z wpłaty z zysku NBP, ta wpłata jest oczywiście korzystna dla rządu, bo zmniejsza potrzeby pożyczkowe, ale Eurostat nie pozwala jej zaliczyć do dochodów i nie ma ona wpływu na deficyt państwa.

Zdaniem Jankowiaka jest to także problem dla samorządów, bo kumulacja inwestycji wymaga większych nakładów, a wiadomo, że przeciętny stan kasy JST nie jest dobry, samorządy są często zadłużone, a tegorocznych oszczędności nie mogą przeznaczyć na inwestycje w kolejnym roku.

- W grę wchodzą dodatkowe kredyty na sfinansowanie tych inwestycji – podkreśla nasz rozmówca. Taka huśtawka – jeden rok tak, jeden tak – nie jest korzystna, to bardzo dobrze widać właśnie w zapaściach inwestycyjnych. Trzeba też pamiętać, że możliwości nadrobienia tych zaległości inwestycyjnych są ograniczone, pewnych rzeczy nie da się po prostu nadgonić.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.