PARTNER PORTALU
  • BGK

Nadwyżka w budżecie Krakowa

  • PAP    15 listopada 2012 - 19:43

3 mld 563,7 mln zł dochodów i wydatki w wysokości 3 mld 527, 5 mln zł zakłada projekt budżetu Krakowa, przekazany w czwartek radnym. Nadwyżka budżetowa ma wynieść 36,2 mln zł.
Jak mówił dziennikarzom prezydent Krakowa Jacek Majchrowski "budżet nie jest taki, jakbyśmy chcieli". "Jest coraz więcej zadań, które muszą być odłożone, co wynika z tego, że otrzymujemy coraz więcej zadań rządowych do realizacji bez pokrycia środków" - mówił Majchrowski.

Tak jest na przykład w oświacie. Kraków w 2013 r. ma otrzymać 723,8 mln zł subwencji, ale według władz miasta nie wystarczy to na pokrycie wydatków związanych z funkcjonowaniem placówek edukacyjnych. Od kilku lat na ten cel brakuje ok. 450 mln zł, które Kraków musi dołożyć z środków własnych.

Dochody budżetu gminy w 2013 r. mają być wyższe o 121,5 mln zł czyli o 2,1 proc. od tych, jakie przyjęto w planie tegorocznego budżetu. "Te dochody zostały oszacowane bardzo ostrożnie, ale za to realnie" - podkreślił skarbnik miasta Lesław Fijał.

Mimo nieznacznie wyższych dochodów wydatki w przyszłym roku mają być niższe, niż w 2012 r. Jak zaznaczył prezydent Majchrowski, jeśli chodzi o inwestycje, miasto będzie płaciło za wykonane projekty m.in. ostatnią ratę 52 mln zł za zmodernizowany już dawno stadion Wisły, za inwestycje, które są kontynuowane i te, które są współfinansowane z środków zewnętrznych m.in. z funduszy UE.

Jeśli chodzi o wydatki bieżące, najwięcej zostanie przeznaczonych na oświatę i wychowanie - 33,2 proc. i edukacyjną opiekę wychowawczą - 5,5 proc. 16,6 proc. wydatków bieżących pochłonie komunikacja i łączność, czyli dopłaty do funkcjonowania komunikacji miejskiej, utrzymania zieleni oraz dróg wybudowanych w ostatnich latach. W związku z nową ustawą dotyczącą gospodarowania odpadami wzrosną też wydatki na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. O 0,2 proc. spaść mają wydatki na administrację publiczną.

W 2013 r. Kraków mniej przeznaczy na kulturę. Prezydent nie krył, że trzeba będzie ograniczyć liczbę odbywających się w mieście wydarzeń.

Nadwyżka budżetowa - 36,2 mln zł - jeśli uda się ją osiągnąć ma być przeznaczona na spłatę zadłużenia miasta.

Skumulowane zadłużenie Krakowa ma w 2013 r. wynieść nieco ponad 2 mld zł i stanowić ok. 56 proc. planowanych dochodów. Jak wyjaśnił Fijał, mieści się ono w dopuszczalnych granicach, ale kwoty tej nie można już zwiększać, ze względu na ryzyko przekroczenia innego wskaźnika - kosztów obsługi zadłużenia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.