Nagrania obrad muszą być dostępne bezzwłocznie

  • Łukasz Kuś
  • 15-02-2011
  • drukuj
Gmina musi niezwłocznie udostępnić nagrania posiedzeń rady - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, o czym poinformował Związek Powiatów Polskich

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej, ustawodawca w sposób szczególny potraktował dostęp do posiedzeń kolegialnych organów władzy pochodzących z powszechnych wyborów. Obrady rad gmin, powiatów i sejmików są jawne i dostępne publicznie.

Ustawa nie przewiduje żadnych ograniczeń wstępu na posiedzenia tych instytucji, ani w art. 7 ust. 1 pkt 3 (prawo do wstępu na posiedzenie) ani w art. 19 (o sporządzaniu protokołów). Inaczej jest w przypadku informacji publicznej nieudostępnianej w BIP, (o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 w zw. z art.10 i 11 omawianej ustawy), gdzie przewidziano dodatkowe warunki dostępu do informacji.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że skoro istnieje prawo do bezpośredniego wstępu na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, to należy udostępniać niezwłocznie materiały dokumentujące te posiedzenia, w tym wykonane nagrania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU