PARTNER PORTALU
  • BGK

Najbardziej zadłużone jest mazowieckie, najmniej podlaskie

  • pt    30 października 2014 - 16:11
Najbardziej zadłużone jest mazowieckie, najmniej podlaskie

Średnie wpływy województw pokrywają się z planami w 96 proc. W jakim stopniu zadłużone są poszczególne regiony?
Polska nie jest jednolitym krajem pod względem rozwoju gospodarczego. Są bogatsze i biedniejsze województwa, które dysponują różnymi budżetami – pisze Bankier.pl.

Średni deficyt województw to 25 mln zł. Łączne długi województw to ponad 6,6 mld zł, czyli trzykrotność rocznych dochodów województwa mazowieckiego.
Najmniej zadłużone jest Podlasie, ale to również region o najniższy dochodzie i stosunkowo małej liczbie mieszkańców.

Czytaj też: Sejm zdecydował: Mazowsze odda na janosikowe o 213 mln zł mniej

Jak podkreśla Bankier.pl Podlasie nie zadłużyło się tak silnie dlatego, że nie chciało, tylko dlatego, że nie udało się wykonać planu! Pierwotnie dochody szacowano na 676 mln zł! Zabrakło 100 mln zł.

Większości województwom nie udaje się zebrać całej zaplanowanej kwoty budżetu. Średnio wpływy z planami pokrywają się w 96 proc.  2013 r. w województwie dolnośląskim zebrano więcej niż zakładano, a na Mazowszu w zabrakło ponad 150 mln zł.

 Czytaj: Stolica chce pieniędzy z UE na metro i tramwaje

Jest to równocześnie najbardziej zadłużone województwo, bo łączne zobowiązania wynoszą tu aż 73 proc. rocznych wpływów. Władze tego regionu na swoje usprawiedliwienie mogą podać tylko dwa argumenty – bardzo duże inwestycje w infrastrukturę oraz niekorzystne zapisy dotyczące płatności tzw. „janosikowego”.

Łączne zobowiązania w stosunku do rocznych wpływów dla poszczególnych województw:

dolnośląskie 34 proc., kujawsko-pomorskie 49 proc., lubelskie 41 proc., lubuskie 32 proc., łódzkie 59 proc., małopolskie 40 proc., mazowieckie 73 proc., opolskie 49 proc., podkarpackie 28 proc., podlaskie 4 proc., pomorskie 47 proc., śląskie 31 proc., świętokrzyskie 22 proc., warmińsko-
-mazurskie 31 proc., wielkopolskie 38 proc., zachodniopomorskie 39 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • HenrykL, 2014-11-02 21:18:38

    Struzik rządzi super...