PARTNER PORTALU
  • BGK

Najpierw egzamin, potem opłata za prawo jazdy

  • pt    22 listopada 2013 - 11:41
Najpierw egzamin, potem opłata za prawo jazdy

W inowrocławskim Starostwie Powiatowym założenie profilu kierowcy (bezpłatnego) uzależnia się od wniesienia 100 zł opłaty za wydanie prawa jazdy. To na szczęście tylko jednostkowy przypadek.
Poseł Krzysztof Brejza zadał w tej sprawie pytanie  Ministerstwu Transportu uzyskując odpowiedź, iż przepisy właściwego rozporządzenia oraz ustawy o kierujących pojazdami wyraźnie rozróżniają generowanie profilu kandydata na kierowcę od wydania prawa jazdy:

- Zgodnie z par. 5 rozporządzenia w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, właściwy organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie, w terminie nieprzekraczającym 2 dni roboczych, generuje w systemie teleinformatycznym profil kandydata na kierowcę. Profil ten generowany jest bezpłatnie. Opłacie podlega natomiast wydanie prawa jazdy – odpowiedziało ministerstwo.

- Taka praktyka jest wysoce niewłaściwa. Kurs na prawo jazdy trwać może dość długo, a zdarza się że kursanci podchodzą do egzaminu wielokrotnie i nie powiedziane jest, iż osoba uczestnicząca w kursie zda egzamin i dokument prawa jazdy otrzyma  - komentuje poseł.

Poseł sprawdził także pozostałe powiaty w kujawsko-pomorskim i tam kandydaci na kierowców mogą bezpłatnie założyć profil. My także zadzwoniliśmy do kilku powiatów (rzeszowski, kłobucki, tarnogórski) i nigdzie nie wymaga się opłaty za wydania prawa jazdy na początku kursu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.