Najpierw egzamin, potem opłata za prawo jazdy

W inowrocławskim Starostwie Powiatowym założenie profilu kierowcy (bezpłatnego) uzależnia się od wniesienia 100 zł opłaty za wydanie prawa jazdy. To na szczęście tylko jednostkowy przypadek.
Najpierw egzamin, potem opłata za prawo jazdy

Poseł Krzysztof Brejza zadał w tej sprawie pytanie  Ministerstwu Transportu uzyskując odpowiedź, iż przepisy właściwego rozporządzenia oraz ustawy o kierujących pojazdami wyraźnie rozróżniają generowanie profilu kandydata na kierowcę od wydania prawa jazdy:

- Zgodnie z par. 5 rozporządzenia w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, właściwy organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie, w terminie nieprzekraczającym 2 dni roboczych, generuje w systemie teleinformatycznym profil kandydata na kierowcę. Profil ten generowany jest bezpłatnie. Opłacie podlega natomiast wydanie prawa jazdy – odpowiedziało ministerstwo.

- Taka praktyka jest wysoce niewłaściwa. Kurs na prawo jazdy trwać może dość długo, a zdarza się że kursanci podchodzą do egzaminu wielokrotnie i nie powiedziane jest, iż osoba uczestnicząca w kursie zda egzamin i dokument prawa jazdy otrzyma  - komentuje poseł.

Poseł sprawdził także pozostałe powiaty w kujawsko-pomorskim i tam kandydaci na kierowców mogą bezpłatnie założyć profil. My także zadzwoniliśmy do kilku powiatów (rzeszowski, kłobucki, tarnogórski) i nigdzie nie wymaga się opłaty za wydania prawa jazdy na początku kursu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU