PARTNER PORTALU
 • BGK

Największe targi idą pod młotek

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    26 marca 2011 - 08:32
Największe targi idą pod młotek

Mimo sprzeciwu władz Poznania za miesiąc lub dwa ma ruszyć sprzedaż Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Publikację ogłoszenia o zaproszeniu inwestorów do udziału w negocjacjach Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w pierwszej połowie II kwartału – podaje „Rzeczpospolita”

Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider rynku w Polsce i wicelider w Europie Środkowo-Wschodniej. Według danych na koniec 2009 r. MTP mają majątek wart ok. 520 mln zł. Przychody w tym czasie wyniosły nieco ponad 103 mln zł, a wynik netto 6,7 mln zł.

Skarb Państwa ma 60 proc. udziałów w spółce. Szacunkowo mógłby z ich sprzedaży uzyskać ok. 300 mln zł, ale resort nie ujawnia swoich oczekiwań, by nie osłabić swej pozycji w negocjacjach.

Planom ministerstwa sprzeciwia się drugi udziałowiec spółki – miasto Poznań (ma 40 proc.). Zdaniem prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego (zabierz głos/oceń prezydenta), prywatyzacja targów byłaby błędem. Powinny one pozostać w rękach publicznych.

Grobelny obawia się m.in., że targi kupi np. inwestor finansowy, który będzie nastawiony tylko na maksymalizowanie zysków. Obecnie zaś MTP część imprez organizują, by wspomóc rozwój gospodarczy regionu i kraju – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • wielkopolanin., 2011-03-31 13:49:51

  To może sprzedać całą WIELKOPOLSKĘ tym cwaniakom z Warszawy aby mogli jeszcze więcej pokazywać swoją władzę? Jestem oburzony tym co się w Polsce dzieje. Czy nikt do cholewy nie widzi że to kolejny rozbiór niby jeszcze państwa,które jest tylko z nazwy POLSKA ? Ludzie opamiętajcie się !!!!! A PAN pre...zydent Poznania powinien powiedzieć nie i basta Targi mają być POZNAŃSKIE i KONIEC .Niech przynoszą korzyść ludziom wielkopolski.  rozwiń
 • Eterno Vagabundo, 2011-03-29 07:16:53

  Cóż dla tej Władzy wartość ma !? Ona wysprzeda wszystko ! Do cna !!!
 • T argowicz, 2011-03-26 21:05:24

  Mam nadzieję,że nie wszystko będzie zlicytowane! Są takie rzeczy,które są wartością samą w sobie i nie można się ich pozbywać.Największe,najcenniejsze