PARTNER PORTALU
  • BGK

Następne niedofinansowane zadanie zlecone

  • pt    30 października 2013 - 14:10
Następne niedofinansowane zadanie zlecone

Jak twierdzą samorządowcy, większa o 2 proc. dotacja na pokrycie kosztów zryczałtowanych dodatków energetycznych, nie wystarczy nawet na koszt wysyłki decyzji administracyjnej w tej sprawie.
Na spotkaniu Komisji Wspólnej rządu i samorządu terytorialnego dyskutowano m.in. problemie związanym z wprowadzeniem zryczałtowanych dodatków energetycznych.

Dodatek energetyczny gminy będą wypłacać potrzebującym od stycznia 2014 r.  To kolejne zadanie z zakresu administracji rządowej, zlecone samorządom – na pokrycie kosztów jego obsługi zwiększono dotację zaledwie o 2 %.

- Miasta Unii Metropolii Polskich obliczyły, że dotacja nie starcza nawet na koszt wysyłki decyzji administracyjnej w tej sprawie – informował Tomasz Fijołek, wicedyrektor Biura UMP. - Gdyby dotacja miała pokryć realne koszty realizacji tego zadania, winna być zwiększona o 16-18 %. Stąd wniosek UMP o podjęcie w tej sprawie inicjatywy rządowej - mówił.

Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej mówił o notorycznym niedofinansowaniu zadań zleconych. - Przy tej okazji jednak ponownie zgłaszam postulat do współprzewodniczących Komisji o zajęcie się kwestią finansowania zadań zleconych – mówił Porawski. I dodał, że ZMP złożył w tej sprawie wniosek już kilka miesięcy temu.

Ponieważ niedobór środków na zadania zlecone szacowany jest rocznie na kilka miliardów złotych, sekretarz strony samorządowej zaapelował, by poświęcić temu zagadnieniu czas na najbliższej Komisji Wspólnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.