PARTNER PORTALU
  • BGK

Następne ustawy metropolitalne? Rząd będzie obserwował Śląsk i Zagłębie

  • Michał Wroński    19 października 2017 - 06:00
Następne ustawy metropolitalne? Rząd będzie obserwował Śląsk i Zagłębie
Prezydent Andrzej Duda w kwietniu 2017 r. podpisał ustawę o związku metropolitalnym w woj. śląskim (fot. PTWP / M.Wroński)

Od 1 stycznia realizację swych zadań rozpocznie związek metropolitalny w województwie śląskim. Temu, jak sobie z tym będzie radził, bacznie przyglądać się będą członkowie rządu. Jeśli pomysł okaże się sukcesem, to niewykluczone, że sprawdzone na Śląsku i Zagłębiu rozwiązania zostaną zastosowane także w innych regionach Polski.
• Ustawy metropolitalnej doczekały się na razie tylko gminy Śląska i Zagłębia, choć podobne oczekiwania zgłaszali także samorządowcy z innych regionów Polski.

• Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, a także Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiadają tymczasem, iż rząd będzie uważnie śledził, jak śląsko-zagłębiowska metropolia realizuje swoje zadania.

• Wnioski wyciągnięte z obserwacji tego „pilotażu” mogą posłużyć do wypracowania podobnych rozwiązań dla innych dużych miejskich obszarów funkcjonalnych.

Starania polityków i samorządowców z Górnego Śląska i Zagłębia o stworzenie ustawy metropolitalnej dla tamtejszej aglomeracji (czy - jak kto woli - konurbacji) trwały całymi latami. Ostatecznie w kwietniu 2017 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim (była to zresztą już druga wersja ustawy w tej sprawie) i od 1 lipca metropolia na Śląsku i w Zagłębiu stała się faktem (choć realizację swoich zadań rozpocznie od 1 stycznia). Tworzy ją 41 gmin centralnej części województwa.

Zgodnie z ustawą związek metropolitalny w woj. śląskim ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego; rozwoju społecznego i gospodarczego na obszarze tworzących go gmin; planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego; metropolitalnych przewozów pasażerskich; współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku, a także promocji związku i jego obszaru.

Aby związek mógł realizować te zadania, od przyszłego roku będzie miał prawo do 5 procent podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na jego obszarze. W praktyce oznacza to ponad 300 mln zł rocznie, które rząd oddaje metropolii.

Podczas, gdy MSWiA kończyło prace nad obecną ustawą metropolitalną dla Śląska i Zagłębia odezwali się samorządowcy zrzeszeni w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk Gdynia Sopot. W czerwcu ubiegłego roku przyjęli oni uchwałę o woli utworzenia metropolii na Pomorzu. Analogiczne apele przyjęły także rady miejskie m.in. Gdańska i Pucka.

- Pilotaż - tak, ale dwutorowo. Na Śląsku i u nas - apelował wówczas w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Jak wiadomo, Pomorze na ów pilotaż się na załapało. Podobnie jak Poznań oraz Toruń i Bydgoszcz (aczkolwiek obserwując relacje tych dwóch ostatnich miast nie do końca było wiadomo, czy chcą budować ją wspólnie, czy może jednak osobno).

Nie jest jednak wykluczone, że temat ustawy o związku metropolitalnym doczeka się kontynuacji. Wyraźnie dali to do zrozumienia członkowie rządu uczestniczący w XV Kongresie Związku Miast Polskich i zarazem I Kongresie Polityki Miejskiej, który od 16.10 odbywał się w Krakowie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Wernyhora, 2017-10-19 09:08:34

    Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz mają już swoje obszary metropolitalne na zasadzie stowarzyszenia. Współpracują z ościennymi gminami na zasadzie dobrowolności, starają się wspólnie rozwiązywać problemy, choć utrzymują się ze skromnych składek. Bzdurą jest argument PiS, że metropolie zahamuja rozwój mniejsz...ych miast, bo to właśnie mniejsze miasta skorzystają najwięcej na ustawie metropolitalnej. Dzięki dodatkowym 5% będą dodatkowe środki na transport publiczny i szansa dla małych gmin odcietych od świata.  rozwiń