PARTNER PORTALU
 • BGK

Nauczyciele specjaliści mogą pracować dłużej

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    22 marca 2012 - 07:43
Nauczyciele specjaliści mogą pracować dłużej

Rada gminy, a nie Karta nauczyciela ma decydować o liczbie zajęć m.in. dla pedagogów szkolnych, psychologów, logopedów czy też doradców zawodowych.
Takie osoby, w zależności od decyzji samorządów, mogą pracować nawet do 40 godzin tygodniowo – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Taką uchwałę podjął wczoraj Sąd Najwyższy. Z podjętej wczoraj uchwały cieszą się przede wszystkim samorządy.

Zdaniem Marka Olszewskiego, wójta gminy Lubicz i wiceprezesa Związku Gmin Wiejskich RP, werdykt zamyka drogę sądową dla nauczycieli nietablicowych, którzy chcieliby domagać się od szkoły odszkodowania za godziny ponadwymiarowe, jeśli gmina ustaliła im wyższe pensum.

Dzięki temu orzeczeniu samorządy nie będą ponosić dodatkowych kosztów związanych z tworzeniem kolejnych etatów.

Ponadto wczorajsza uchwała rozwiewa wszelkie wątpliwości samorządów dotyczące możliwości szerszego wpływania na politykę kadrową nauczycieli z określonymi specjalnościami – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • kasia, 2012-04-08 21:24:32

  Nauczyciela -logopedę nadal obowiązuje Karta Nauczyciela- 40 godz. pracy. Są to zajęcia bezpośredniej pracy z uczniem i godz. na ich rzecz,czyli wypełnianie stosownej dokumentacji - dzienniki ,karty obserwacji ,IPETY, KIPU, udział w Radach Pedagogicznych, szkoleniowych, posiedzeniach zespołów orga...nizujących pomoc psychologiczno-pedagogiczną, przygotowywanie kart pracy dla dzieci, konkursy, spotkania z rodzicami, udział w Drzwiach Otwartych, itp. ORGAN PROWADZĄCY SZKOŁĘ WYZNACZA PENSUM LOGOPEDOM, ale musi wziąć pod uwagę inne zadania wynikające z faktu, że logopeda jest nauczycielem i ma poza bezpośrednią pracą z grupą dzieci także te obowiązki, które zapisałam. Musi być w tym zdrowy rozsadek, gdyż podwyższanie pensum do np. 30 godz. może spowodować lawinę pozwów do Sadu, gdyż nie będzie on w stanie zrealizować w pozostałym czasie wymienionych przeze mnie czynności, które narzuca mu Karta Nauczyciela. Pisanie,że nauczyciel logopeda może mieć pensum 40 godz bezpośredniej pracy z dzieckiem, świadczy o niekompetencji osób to piszących. Radzę poczytać KARTĘ NAUCZYCIELA, zanim zacznie się pisać na ten temat i nie wprowadzać błędnych informacji.  rozwiń
 • jolanta1, 2012-03-24 06:18:54

  Rozumiem, że tych nauczycieli nie obowiązują już żadne inne, ale statutowe zadania szkoły, jak np.spotkania popołudniowe z rodzicami, bo przecież ich wymiar pracy to 8 godzin dziennie w szkole. Odpadaja więc wszystkie inne prace, ciekawe kto będzie to robił? Czyli pracują zgodnie z Kodeksem Pracy i ...nikt nie może im narzucić czegokolwiek poza tymi godzinami. Rozumiem też, że będą wtedy płacone nadgodziny. Oj, ktoś tu sobie w nogę strzelił.  rozwiń