PARTNER PORTALU
  • BGK

Nawałnice: Na kolejne kataklizmy samorządy mają być przygotowane lepiej. Będą zmiany w przepisach

  • Bartosz Dyląg    25 października 2017 - 17:35
Nawałnice: Na kolejne kataklizmy samorządy mają być przygotowane lepiej. Będą zmiany w przepisach
Sierpniowymi kataklizmami dotkniętych zostało wiele rodzin (fot.mswia.gov.pl)

- Będziemy mogli zaprosić do współpracy stronę samorządową, aby wspólnie zwrócić uwagę, gdzie były problemy, co trzeba poprawić i ewentualnie zaproponować inny system. Mamy swoje przemyślenia w paru miejscach dotyczących chociażby zabezpieczenia dostaw prądu, instalacji wrażliwych, telefonicznych czy stacji benzynowych - Sebastian Chwałek na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego komentował system usuwania szkód po nawałnicach.
• Samorządy w całej Polsce wykazały olbrzymią solidarność z mieszkańcami dotkniętymi skutkami nawałnic – uważają przedstawiciele samorządów.

• Konieczny jest jednak przegląd prawa i stworzenie procedur, które zadziałają w sytuacji kryzysowej - mówiono podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

• Problemy związane z działaniami podjętymi po nawałnicach zdiagnozował już powołany w tym celu zespół międzyresortowy.

 

W trakcie środowego (25 października) posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego samorządowcy reagowali na słowa ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka w sprawie sierpniowych nawałnic. Oceniając działania różnych organów powiedział, że „na służbach państwowych, w szczególności na straży pożarnej, można polegać, na samorządach nie”. 

Z oceną ministra nie zgodził się sekretarz KWRiST Andrzej Porawski. Stwierdził, że samorządy w całej Polsce wykazały olbrzymią solidarność z mieszkańcami dotkniętymi skutkami nawałnic.

- Pomoc zorganizowaną przez miasta, gminy, powiaty i województwa dla dotkniętych katastrofą gmin można dzisiaj obliczać w wielu milionach złotych. Nie negując faktu, że gdzieś są możliwe potknięcia, chcielibyśmy prosić pana ministra Błaszczaka, żeby dostrzegał także pozytywy po naszej stronie – powiedział Andrzej Porawski.

Czytaj też: Błaszczak krytykuje samorządy. Jest odpowiedź gmin "Domagamy się przeprosin"

Dodał, że „mieliśmy również sytuacje, w których nie można było polegać na wymienionych przez pana ministra służbach”. - Zgadzamy się, że w niektórych przypadkach rzeczywiście były potknięcia po stronie samorządów i tego nie kwestionujemy – powiedział Andrzej Porawski.

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Marek Olszewski zwrócił uwagę, że jednostki samorządowe także w przeszłości musiały radzić sobie z kataklizmami. - To, co się stało w tym roku, to nie jest nic takiego aż wyjątkowego, patrząc z perspektywy wielu lat – zaznaczył Marek Olszewski.

W ocenie przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP konieczny jest przeglądu prawa i stworzenie procedur, które zadziałają w sytuacji kryzysowej.

- Zastanawiamy się w chwili, kiedy mamy do czynienia z bezpośrednimi skutkami kataklizmu, jaka komisja do jakich szkód – wyjaśnił Olszewski.

Odniósł się też do słów ministra Błaszczaka, który powiedział, że nie wypłacono wszystkich pieniędzy.

- Oczywiście, że nie, dlatego że pojawiły się wątpliwości formalne, jak klasyfikować szkody, na jakich drukach to robić, kto jest, a kto nie jest uprawniony do szacowania. Z perspektywy wójtów gmin wiejskich, którzy są najbliżej tych zdarzeń, trzeba od nowa spojrzeć na procedury – podkreślił Marek Olszewski.×
KOMENTARZE (1)

  • Madera, 2017-10-27 09:41:43

    No jasne, Szyszko będzie zabawiał się Geoinżynierią a Służby w czasie spowodowanego przez niego kataklizmu będą stali z PARASOLAMI I CHRONILI LUDZI, DOMY I LASY ?! NIE POGRĄŻAJCIE SIĘ JESZCZE BARDZIEJ IDIOCI !