PARTNER PORTALU
  • BGK

Nazwa ulicy tak, ale zasady nazewnictwa nie

  • AW    22 marca 2012 - 19:46
Nazwa ulicy tak, ale zasady nazewnictwa nie

Przepisy nie dają radzie gminy kompetencji do stanowienia w drodze prawa miejscowego zasad nadawania lub zmiany nazw ulic, placów i innych obiektów publicznych na terenie gminy - stwierdził wojewoda mazowiecki.
Wojewoda mazowiecki uznał za niezgodną z obowiązującym prawem uchwałę rady gminy w Warce ws. zasad nadawania i zmiany nazw ulic, ulic i innych terennowych obiektów publicznych na terenie gminy Warka (radni podjęli taką uchwałę 19 stycznia).

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego (Sygn. LEX.R.4131.6.2012.MN ) wojewoda wyjaśnił, że owszem do zadań gminy należy podejmowanie uchwał w sprawie herbu, nazw ulic i placów czy wznoszenie pomników. Jednak żaden z przepisów ustawy o samorządzie gminnym czy ustawy o drogach publicznych nie daje podstaw do stanowienia zasad nazewnictwa. 

Wojewoda podkreślił także że uchwała radnych z Warki nie może być uznana za intencyjną, ponieważ została przyjęta w formie aktu prawa miejscowego (miała wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.