PARTNER PORTALU
  • BGK

Nazwy miejscowości po weryfikacji

  • GK    20 kwietnia 2012 - 11:41

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało wykaz urzędowych nazw miejscowości. Jest ich ok. 104 tys.
Od 2004 r. do końca 2011 r. trwała weryfikacja urzędowego nazewnictwa miejscowości na terenie Polski.

Pojawienie się ewentualnych rozbieżności w brzmieniu i pisowni nazw oraz określeniu rodzajów miejscowości stanowiło podstawę do wystąpienia rad gmin do ministra właściwego do spraw administracji publicznej z wnioskami dotyczącymi ustalenia, zmiany lub zniesienia urzędowych nazw i zmian określeń rodzajów miejscowości.

Wnioski były przekazywane za pośrednictwem wojewodów do ministra administracji publicznej. Wnioski te, zgodnie z procedurą, zostały rozpatrzone i zaopiniowane przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.

Jak informuje resort administracji i cyfryzacji, w 2004 r. szacowano, że liczba wszystkich miejscowości z terenu całego kraju wynosi ok. 110 tysięcy. Opracowany wykaz (dostępny tutaj) urzędowych nazw miejscowości i ich części zawiera ok. 104 tysięcy nazw. Różnica ta spowodowana jest licznymi wnioskami o zniesienie nazw miejscowości.

Wykaz zawiera nazwy miast, wsi, osad, kolonii, przysiółków oraz nazwy części wsi i miast, również z uwzględnieniem ostatnich zmian wchodzących w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

W trakcie prac, gminy były zobowiązane do dokonania rzetelnej analizy urzędowego nazewnictwa oraz określeń rodzajów wszystkich miejscowości położonych na terenach wiejskich i miejskich. Analiza urzędowego nazewnictwa – polegała na zbadaniu m.in. wykazu urzędowych nazw miejscowości w Polsce, pod kątem poprawności nazw wszystkich miejscowości. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.