PARTNER PORTALU
  • BGK

NBP przestrzega przed zaburzeniami w wydatkach publicznych

  • PAP    9 czerwca 2016 - 14:53
NBP przestrzega przed zaburzeniami w wydatkach publicznych
fot.fotolia

Ewentualne zaburzenia ścieżki planowanych wydatków publicznych mogą pogorszyć obserwowane obecnie korzystne tendencje w zakresie kształtowania się deficytu i długu publicznego - wynika z opublikowanego przez NBP w czwartek, datowanego na kwiecień "Raportu o stanie równowagi polskiej gospodarki".
"Zadłużenie sektora finansów publicznych wyniosło na koniec 2015 r. 51,3 proc. PKB. Spowolnieniu tempa wzrostu relacji długu do PKB sprzyjał nie tylko wzrost gospodarczy, ale również ograniczanie deficytu budżetowego" - napisano w raporcie NBP.

"Ewentualne zaburzenia ścieżki planowanych wydatków publicznych mogą jednak pogorszyć obserwowane obecnie korzystne tendencje w zakresie kształtowania się deficytu i długu publicznego. Istnieje ryzyko, że mogłoby to okazać się jednym z czynników zmiany ocen wiarygodności długu przez agencje ratingowe, co jest istotne ze względu na znaczny udział nierezydentów w finansowaniu zadłużenia publicznego" - dodano.

Przypomnijmy, w styczniu agencja S&P, obniżyła rating Polski z A- na BBB+ z negatywną perspektywą. W maju z kolei agencja Moody’s obniżyła perspektywę ratingu kredytowego Polski ze stabilnej na negatywną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.