PARTNER PORTALU
  • BGK

Negatywnie oceniony urzędnik może się odwołać

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    7 kwietnia 2011 - 06:39
Negatywnie oceniony urzędnik może się odwołać

Pracownik samorządowy może od każdej oceny okresowej odwołać się do sądu cywilnego. Sąd pracy jest właściwy dopiero po otrzymaniu drugiej negatywnej oceny i rozwiązaniu stosunku pracy.
Urzędnik zatrudniony w gminie otrzymał od bezpośredniego przełożonego negatywną ocenę okresową. Dotyczyła ona wywiązywania się przez niego z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Urzędnik odwołał się od niej do kierownika urzędu. Ten odrzucił jego odwołanie i przychylił się do oceny dokonanej przez bezpośredniego przełożonego urzędnika. Od tej oceny pracownik postanowił się odwołać do sądu pracy. Zażądał jej uchylenia.

Sądy cywilne uznały, że ocena pracownicza dotyczy relacji pracownik – pracodawca i nie powinna być przez nich rozstrzygana. Sprawa trafiła więc do Sądu Najwyższego. Ten wskazał, że pracownikowi samorządowemu przysługuje odwołanie od negatywnej oceny do sądu cywilnego.

Uchylił zaskarżony wyrok i ponownie wezwał sąd cywilny do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy, w tym przesłuchania świadków i oceny dowodów. Według Sądu Najwyższego nie można zmienić oceny okresowej, ale można ją uchylić lub podtrzymać. Sąd powinien też ustalić, czy ocena okresowa została dokonana zgodnie z przepisami obowiązującymi w samorządzie – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.