PARTNER PORTALU
  • BGK

Negocjacje bez ogłoszenia i zamówienia z wolnej ręki

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    1 lipca 2010 - 08:10

Zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki powinno służyć wyłącznie do przeciwdziałania lub do usunięcia skutków zdarzeń nieprzewidzianych, takich jak powódź czy pożar.
Zamawiający, np. gmina, może w określonych sytuacjach stosować uproszczony tryb udzielania zamówień publicznych: negocjacji bez ogłoszenia – informuje „Rzeczpospolita”.

Aby to było możliwe kumulatywnie muszą zostać spełnione następujące przesłanki: pilna potrzeba udzielenia zamówienia nie wynika z przyczyn leżących po stronie zamawiającego; wcześniej nie można było przewidzieć konieczności udzielenia zamówienia publicznego; nie ma możliwości zachować terminów przewidzianych przez Prawo zamówień publicznych właściwych dla przetargu nieograniczonego, ograniczonego czy negocjacji z ogłoszeniem.

Jak wynika z opublikowanych przez Urząd Zamówień Publicznych wyjaśnień, udzielenie zamówienia w tym trybie negocjacji bez ogłoszenia co do zasady powinno ograniczać się tylko do zakresu koniecznego do zapobieżenia negatywnym skutkom nieprzewidzianego zdarzenia. Ponadto pamiętać należy, że możliwość udzielenia zamówienia w tym trybie musi wynikać również z okoliczności, w których zamawiający nie ponosi winy.

Czasem może się zdarzyć i tak, że wystąpienie nieprzewidywalnej, wyjątkowej sytuacji, niewynikającej z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, wymaga natychmiastowego udzielenia zamówienia publicznego. Wtedy można udzielić zamówienia z wolnej ręki.

Zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki powinno służyć wyłącznie do przeciwdziałań lub do usunięcia skutków nieprzewidywalnej sytuacji, która nie była przez zamawiającego zawiniona i której nie mógł on przeciwdziałać, a z powodu zaistnienia której zamawiający staje przed koniecznością natychmiastowego wykonania określonego rodzaju zamówienia – wyjaśnia „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.